Λίβερπουλ-Γουλβς 2-0: Έκανε το καθήκον της... αλλά δεν ήταν αρκετό (vid)

Οι Reds τερμάτισαν 2οι με 97 βαθμούς, ρεκόρ στην ιστορία τους αλλά και μόλις έναν λιγότερο από την Σίτι

Η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της νικώντας την Γουλβς στο Anfield για την 38η και τελευταία αγωνιστική μιας συναρπαστικής φέτος  Premier League, αλλά δεν αρκετό για να της δώσει τον τίτλο μιας και η Σίτι επικράτησε της Μπράιτον με 4-1. Έτσι τερμάτισε στην 2η θέση με 97 βαθμούς, κάτι το οποίο αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της. Τα γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Μανέ από τις ασίστ του Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Λίβερπουλ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ και έχοντας την κατοχή ρτης μπάλας. Στο 4ο λεπτό ο Οριγκί έκανε το πρώτο σουτ στον αγώνα, αλλά ο Πατρίσιο μάζεψε εύκολα. Στο 17’ η Λίβερπουλ έκανε το 1-0 με τον Μανέ ο οποίος με κοντινό πλασέ μετά την σέντρα του Άρνολντ στην περιοχή νίκησε τον Πατρίσιο, για το 21ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 24ο λεπτό ο Ρόμπερτσον επιχείρησε πολύ ωραίο μακρινό σουτ, αλλά ο Πατρίσιο απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 34’ ο μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαλάχ έκανε το σουτ με την μπάλα στον αέρα αλλά την έστειλε πάνω από τα δοκάρια. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λεπτου η Λίβερπουλ έδειξε κάποια σημάδια χαλάρωσης με αποτέλεσμα στο 44’ ο Ντόχερτι να βρεί το δοκάρι με διαγώνιο σουτ, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ ξεκίνησε κερδίζοντας ένα φάουλ έξω από την περιοχή, το οποίο εκτέλεσε ο Άρνολντ και βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στα επόμενα λεπτά η Γουλβς ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα να πιέζει την Λίβερπουλ, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Άλισον. Στο 63ο λεπτό ο Οριγκί έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του, με δυνατό σουτ εντός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 69’ ο Χιμένεζ έβγαλε κάθετη πάσα στον Τζότα, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον αλλά τον νίκησε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, κρατώντας το μηδέν. Στο 81’ ο Μανέ έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από άλλη μια σέντρα-ασίστ του Άρνολντ. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Λίβερπουλ πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Στα θετικά για την Λίβερπουλ η άμυνα της και κυρίως ο Άλισον που όσες φορές χρειάστηκε φώναξε παρών. Εξαιρετικός ο Μανέ, με δύο γκολ, όπως και ο Άρνολντ που είχε και τις δύο ασίστ στα γκολ του Σενεγαλέζου.

Γουλβς: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τζότα, ο οποίος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Άλισον.

Απογοήτευσαν:

Λίβερπουλ: Πολύ μέτρια εμφάνιση από τον Σαλάχ, δεν συνείσφερε και πολύ στο παιχνίδι.

Γουλβς: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του.

Κοουτσάρισμα:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Η ομάδα του έκανε το καθήκον της, ήξερε πως δεν είχε την τύχη στα χέρια της και πλέον βλέπει τον τελικό του Champions League με την Τότεναμ την 1η Ιουνίου.

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο): Χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο η ομάδα του μιας και είχε ήδη κατακτήσει την 7η θέση, παρ’ όλα αυτά έπαιξε πολύ καλά και θα μπορούσε να σκοράρει κάποιο γκολ.

Διαιτησία (Martin Atkinson): Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ο Άγγλος διαιτητής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον (Γκόμεζ 84'), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (Τσάμπερλεϊν 88'), Φαμπίνιο, Μανέ, Σαλάχ, Οριγκί (Μίλνερ 64')

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Μπένετ, Ντόχερτι (Τραορέ 80'), Μουτίνιο (Γουάιτ 84'), Νέβες, Γιόνι (Κάστρο 84'), Ντεντόνκερ, Τζότα, Χιμένεζ

Σκόρερς: Μανέ (2) /-

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Μπένετ, Τζότα