Ένα και να… καίει για τη Λίβερπουλ

Oι «κόκκινοι» νίκησαν 1-0 την Μπρέντφορντ και συνεχίζουν να πιέζουν για τα… αστέρια!

Άλμα Ευρώπης για τη Λίβερπουλ, που κέρδισε με 1-0 την Μπρέντφορντ και κλειδώνει την 5η θέση, κοιτάζοντας και προς τα… πάνω! Ιστορία έγραψε ο Σαλάχ.

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Σαλάχ σούταρε πάνω στον Ραγιά από ιδανική θέση και στο 12’ ο Αιγύπτιος έπιασε νέο σουτ που έφυγε λίγο έξω. Τελικά στο επόμενο λεπτό ο Φαμπίνιο σήκωσε για τον Φαν Ντάικ που από αριστερά έστρωσε με το κεφάλι στον Σαλάχ κι εκείνος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 22’ ο Φαν Ντάικ έκανε κακό σουτ από ιδανικό σημείο και ο Ραγιά μπλόκαρε ενώ στο 29’ μετά από σέντρα του Άρνολντ, ο Νούνιες έχασε απίθανη ευκαιρία εξ επαφής.

Στο 39ο λεπτό το σουτ του Ιβάν Τόνεϊ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 40’ ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενουμένων για οφσάιντ.

Στο 53ο λεπτό ο Χάκπο έχασε το… άχαστο μέσα από τη μικρή περιοχή και στο 78’ ο Ραγιά είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Άρνολντ ενώ στο 84’ το μονοκόμματο σουτ του Χάκπο πέρασε μόλις έξω.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (81’ Τσιμίκας), Άρνολντ, Κονατέ, Τζόουνς (81’ Μίλνερ), Φαμπίνιο, Ζότα (73’ Χέντερσον), Σαλάχ, Χάκπο, Νούνιες (65’ Ντίαζ)

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Ραγιά, Χίκεϊ (88’ Γουισά), Γιόργκενσεν, Πίνοκ, Μι, Χένρι (72’ Ντασίλβα), Γιάνελτ (81’ Ντάμσγκααρντ), Ονιεκά (72’ Σαντέ), Γένσεν (81’ Μπαπτίστ), Εμπεουμό, Τόνεϊ.