Χαρούμενα Χριστούγεννα για τη Λίβερπουλ! (vid)

Οι «κόκκινοι» έσπασαν με τριάρα… το σερί του Έμερι

Χαρούμενα Χριστούγεννα για τη Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά χαμογέλασε στη Boxing Day αφού λύγισε εκτός έδρας την Άστον Βίλα (1-3). Μείωσαν τη διαφορά από την τετράδα στους πέντε βαθμούς (με ματς λιγότερο) οι «reds» που πήραν την τρίτη διαδοχική τους νίκη στην Premier League και ανεβαίνουν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λίβερπουλ αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Ρόμπερτσον έδωσε έτοιμο γκολ με το εξωτερικό στον Σαλάχ που δεν δυσκολεύτηκε από το ύψος της μικρής περιοχής να ανοίξει το σκορ. Το γκολ αυτό έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, με τους γηπεδούχους να σπαταλάνε τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο επόμενο δεκάλεπτο, με τον Άλισον να νικά δις τον Γουότκινς, ενώ ο Μπέιλι από πλεονεκτική θέση έκανε τσαφ. Η Λίβερπουλ στο 20’ βρήκε δεύτερη φορά δίχτυα, με τον Μάτιπ να σκοράρει με προβολή, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ, ενώ οι «reds» οκτώ λεπτά αργότερα είχαν τεράστια φάση με το τετ-α-τετ του Νούνιες να το βγάζει ο Όλσεν. Εν τέλει, η Λίβερπουλ κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ και να πάει με σαφέστατο προβάδισμα στο ημίχρονο. Ήταν το 37ο λεπτό όταν μετά το κόρνερ του Άρνολντ η μπάλα παρέμεινε μέσα στην περιοχή και ο Φαν Ντάικ με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να επαναπαύονται με το σκορ υπέρ τους και είδαν την Άστον Βίλα να τους αγχώνει στο 59ο λεπτό με τον Γουότκινς να μειώνει με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι ανέβασε ρυθμό, άρχισε να πιέζει και να κλείνει την ομάδα του Κλοπ αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει καθαρή φάση. Βγήκαν μαζικά μπροστά και τελικά το πλήρωσαν, με τον Νούνιες να κάνει τη σέντρα-σουτ που δεν απομακρύνθηκε σωστά με τον 18χρονο Μπάισετιτς να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να περνά τον Όλσεν και να διαμορφώνει το τελικό 3-1!

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Δευτέρα (26/12)

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2

(15' Γιάνελτ, 54' Τόνει-65' Κέιν, 71' Χόιμπιεργκ)

Έβερτον-Γουλβς 1-2

(7' Μίνα - 22' Ποντένσε, 90'+5' Νουρί)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3

(32' Ρέιντ, 71' Ριμ, 80' Μίτροβιτς)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3

(4' πεν. Γουντ, 7' Αλμιρόν, 32' Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3

(73' Γουόρντ-Πράους - 14' Λαλάνα, 35' αυτ. Περό, 56' Περό)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3

(59' Μπάισετιτς - 5' Σαλάχ, 37' Φαν Ντάικ, 81' Μπάισετιτς)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ (22:00)

Τρίτη (27/12)

Τσέλσι-Μπόρνμουθ (19:30)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νότιγχαμ Φόρεστ (22:00)

Τετάρτη (28/12)

Λιντς-Μάντσεστερ Σίτι (22:00)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

94’ ΤΕΛΟΣ!

90' 4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος

81’ Ο Νούνιες έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον νεαρό Μπάισετιτς να τσιμπάει την μπάλα από τον Όλσεν, να κάνει το πλασέ και να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του.

80’ ΓΚΟΛ! Σκοράρει η Λίβερπουλ και φαίνεται να καθαρίζει το παιχνίδι!

69’ Μακρινό σου του Κειτά, πάνω από τα δοκάρι του Όλσεν η μπάλα

59’ ΓΚΟΛ! Μειώνει ο Άστον Βίλα με την κεφαλιά του Γουάτκινς!

54’ Μακρινό σουτ του Φαμπίνιο, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Όλσεν η μπάλα

52’ Δοκάρι ο Σαλάχ! Ο Αιγύπτιος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, πλάσαρε τον Όλσεν όμως ο κίπερ της Άστον Βίλα ήταν σε ετοιμότητα.

46’ Σέντρα στο Β’ μέρος

45’ Λήξη του Α’ μέρους

44’ Και πάλι ο Νούνιες! Ο Ουρουγουανός φορ μετά από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ βρέθηκε απέναντι από τον Όλσεν όμως το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό.

39' Ο Βαν Ντάικ μετά από κόρνερ επιχείρησε το διαγώνιο σουτ και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του!

38' ΓΚΟΛ! Διπλασιάζει το προβάδισμα της η Λίβερπουλ!

28’ Τεράστια φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Νούνιες να βγαίνει απέναντι από τον Όλσεν με τον τελευταίο να σώζει με τα πόδια.

17’ Απειλεί εκ νέου η Άστον Βίλα με την κεφαλιά του Ντίνιε που όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Άλισσον.

6’ Ο Ρόμπερτσον με μια εκπληκτική παράλληλη πάσα βρήκε τον Σαλάχ στο σημείο του πέναλτι με τον τελευταίο να στέλνει χωρίς πρόβλημα την μπάλα στα δίκτυα

5’ ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ η Λίβερπουλ!

2’ Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με το σουτ στη κίνηση του Γουάτκινς να καταλήγει στην αγκαλιά του Άλισσον

1’ Σέντρα στο παιχνίδι

Άστον Βίλα (Έμερι, 4-4-1-1): Όλσεν - Γιανγκ, Κόνσα, Μινγκς, Ντίνιε - ΜακΓκιν, Καμαρά, Ντάγκλας Λουίς, Μπέιλι - Μπουέντια - Γουάτκινς

Λίβερπουλ (Κλοπ, 4-3-3): Άλισον - Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον - Χέντερσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο - Σαλάχ, Τσάμπερλεϊν, Νούνιες