Άνετη και ωραία στους «16» του FA Cup η Λίβερπουλ

Η ομάδα του Κλοπ επικράτησε 3-1 της Κάρντιφ

Η επιστροφή του Χάρβεϊ Έλιοτ στη δράση, μετά από έξι μήνες, συνδυάστηκε με υπέροχο γκολ και πρόκριση της Λίβερπουλ, στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να επικρατεί 3-1 της Κάρντιφ.

Από τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες της Λίβερπουλ φρόντισαν να κλείσουν τους αντιπάλους τους στο δικό τους μισό και πιέζοντας για ένα γκολ από πολύ νωρίς. Πολύ κοντά στο 1-0 έφτασε ο Ντιόγκο Ζότα στο 3ο λεπτό όμως το σουτ του Πορτογάλου εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμων.

Για ακόμη ένα πρώτο ημίχρονο, η Λίβερπουλ είχε την υπεροχή και τις φάσεις όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος από πάνω της, με την Κάρντιφ να έχει τις στιγμές της αλλά και τα παράπονα από τη διαιτησία για το σπρώξιμο του Κονατέ μέσα στην περιοχή στον Κόλινς στο 19ο λεπτό.

Τα παράπονα για τους φιλοξενούμενους συνεχίστηκαν και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Χάρις έτρεξε στην αντεπίθεση όμως ο Κέλεχερ βγήκε πολύ μακριά από την εστία του και «μάζεψε» τα πόδια του 23χρονου επιθετικού, με αποτέλεσμα ο Ιρλανδός γκολκίπερ να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό της αντιπάλου της και στο 53’ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ «σέρβιρε» στον Ζότα και ο Πορτογάλος με μία εκπληκιτκή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Λίβερπουλ έκανε το νέο μεταγραφικό απόκτημα, Λουίς Ντίας, και μάλιστα από την δική του επιμονή, προήλθε το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ο Κολομβιανός έκλεψε την μπάλα πάνω στη γραμμή του άουτ, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή και ο επερχόμενος Μιναμίνο διπλασίασε τα τέρματα της Λίβερπουλ.

Την παράσταση έκλεψε όμως ο Χάρβεϊ Έλιοτ. Ο 18χρονος μεσοεπιθετικός επέστρεψε έπειτα από το σοκαριστικό τραυματισμό του το Σεπτέμβριο και κατάφερε να σκοράρει με ένα πανέμορφο σουτ στο 76ο , κάνοντας το 3-0.

Το γκολ της τιμής πέτυχε η Κάρντιφ στο 80ο λεπτό, με τον Κόλγουϊλ που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, να νικάει τον Κέλεχερ και να μειώνει σε 3-1, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στην επόμενη φάση, η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει, εντός έδρας, τη Νόριτς.