«Κόλλησε» η Λέστερ

Δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών για τις «αλεπούδες»...

Την ευκαιρία να αναρριχηθεί στη 2η θέση της βαθμολογίας της Premier League έχασε η Λέστερ, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαρστ Παρκ», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έφτασε τους 29 βαθμούς, όσους έχει και η Έβερτον, αλλά με ματς λιγότερο, ενώ αυτή του Ρόι Χότζον πήγε στους 19 και πέρασε στη 13η θέση. Οι «αλεπούδες» που έχασαν πέναλτι στο 18’, είδαν τον Ζαχά να βάζει την Πάλας μπροστά στο σκορ στο 58’, για να έρθει στο 83’ ο Μπαρνς να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λέστερ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 18’ από το σημείο του πέναλτι, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Τόμας κέρδισε την «εσχάτη των ποινών», αλλά ο Ιεανάτσο (Βάρντι και Τίλεμανς ήταν στον πάγκο) νικήθηκε από τον Γκουάιτα. Η καλύτερη στιγμή της Κρίσταλ Πάλας ήρθε στο 28’ με τον Τάουνσεντ, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ιεανάτσο έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να βάλει τις «αλεπούδες» μπροστά στο σκορ.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Κρίσταλ Πάλας στην πρώτη ευκαιρία εντός στόχου, σκόραρε στο 58’ με τον Ζαχά, ο οποίος έκανε το 1-0. Η Λέστερ, με την είσοδο των Βάρντι και Τίλεμανς, πίεσε για την ισοφάριση, αλλά εκτός από την εδαφική υπεροχή, δεν είχε καμία τελική προς τον στόχο. Τελικά, μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 83’ με τον Μπαρνς. Παρά τις προσπάθειές της, το δεύτερο γκολ δεν ήρθε κι έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.