Καθάρισε από νωρίς η Γουλβς

Εύκολη νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας

Εύκολη νίκη για τη Γουλβς που καθάρισε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας στο «Molineux» πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα μέχρι το ημίωρο. Οι «λύκοι» ήταν πολύ ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έχοντας δημιουργήσει πολλές και καλές ευκαιρίες μεταξύ των οποίων και δύο δοκάρια ενώ το τελικό αποτέλεσμα ίσως και να είναι ''κολακευτικό'' για την ακίνδυνη Πάλας.

Η Γουλβς είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Ποντένσε να γυρίζει για τον Ντεντόνκερ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ποντένσε σούταρε και ο Γκουαΐτα απέκρουσε. Στο 18' οι «λύκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ποντένσε να βγάζει σέντρα, τον Κουγιατέ να κάνει κακό διώξιμο και να στρώνει την μπάλα στον Νούρι που με απίθανο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στο 25' νέα καλή στιγμή για τη Γουλβς με σουτ του Ντεντόνκερ που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για δεύτερη φορά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νέτο γύρισε για τον Ποντένσε που με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0.

Η Πάλας είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 46' με σουτ του Τάουνσεντ εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Ρούι Πατρίσιο, όπως και στο 52' σε σουτ του ίδιου παίκτη. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Γουλβς απείλησε με σουτ του Νέβες εκτός περιοχής που πέρασε λίγο έξω, όπως και στο 68' προσπάθεια του Ποντένσε. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους «λύκους» με τον Νέβες να περνά για τον Χιμένεθ που σούταρε εκτός περιοχής αλλά ο Γκουαΐτα απέκρουσε. Στο 87' η Πάλας έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μιλιβόγιεβιτς.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρούι Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Κίλμαν, Νούρι, Νέβες, Σεμέδο, Ντεντόνκερ, Νέτο (76' Μουτίνιο), Ποντένσε (76' Τραορέ), Χιμένεθ (90+1' Φάμπιο Σίλβα)

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κλάιν, Φαν Άανχολντ, Νταν, Κουγιατέ, Μιλιβόγιεβιτς, Τάουνσεντ, Σλουπ (65' Έζε), Ρίντγουολντ, Ζαχά, Μπατσουαγί (84' Μπεντέκε)

Πηγή: aek365.org