Καταιγιστική η Τσέλσι, με την αύρα του Έρικσεν η Μπρέντφορντ!

Μεγάλες νίκες για Νιούκαστλ και Κρίσταλ Πάλας στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε για μόλις ένα ημίχρονο αλλά τελικά πέρασε άνετα από την έδρα της Μπέρνλι (0-4), ενώ η Μπρέντφορντ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Νόριτς (1-3), έχοντας βασικό τον Έρικσεν.

Η Τσέλσι… ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 4-0 της Μπέρνλι, παραμένοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και αυξάνοντας, έστω και προσωρινά, τη διαφορά από τις κάτω θέσεις. Το πρώτο μέρος δεν είχε τέρματα, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν το δεύτερο ημίχρονο όπως άρχισε το ματς.

Ο Τζέιμς στο 47’ άνοιξε το σκορ, με τον Χάβερτς να κάνει την… υπόλοιπη δουλειά, γράφοντας το 3-0, στο 52’ και στο 55’. Ο Πούλισικ στο 70’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, κάνοντας το 4-0! Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τους «μπλε» να φεύγουν νικητές από την έδρα της Μπέρνλι για την 28η αγωνιστική της Premier League!

Μπορεί η Τσέλσι να είχε ένα άνετο πέρασμα, αλλά αν μη τι άλλο το «διπλό» της Μπρέντφορντ στην έδρα της Νόριτς, με 3-1, ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε αφού ο Κρίστιαν Έρικσεν αγωνίστηκε βασικός για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 9 μήνες και την ημέρα που κατέρρευσε στο Euro.

O Τόνεϊ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε χατ-τρικ (32’, 53’, 57’), με το πρώτο του γκολ να έρχεται από κόρνερ του Έρικσεν και στο δεύτερο μέρος να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα με ισάριθμα πέναλτι. Ο Εμπουεμό λίγο πριν το φινάλε σκόραρε και αυτός για τις «μέλισσες», αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε τελικά μετά την εξέταση του VAR. Η Νόριτς το μόνο που κατάφερε να κάνει είναι να μειώσει σε 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Πούκι.

Η Άστον Βίλα διέλυσε την Σαουθάμπτον με σκορ 4-0, παραμένοντας στη μέση της βαθμολογίας, με τους φιλοξενούμενους να χάνει την ευκαιρία να ανέβει περισσότερο βαθμολογικά. Ο Γουότκινς στο 9’ άνοιξε το σκορ, με τον Λουίζ στο 44’ να διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Κουτίνιο στο 52’ έκανε το 3-0 και ο Ίνγκς στο 54’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Την ευκαιρία να πιάσει εξάδα έχασε η Γουλβς, η οποία ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την Κρίσταλ Πάλας. Ο Ματετά στο 19’ άνοιξε το σκορ, με τον Ζαχά από την άσπρη βούλα να διαμορφώνει το 2-0.

Η Νιούκαστλ επικράτησε 2-1 της Μπράιτον και ξέφυγε για τα καλά από τον πάτο της βαθμολογίας. Ο Φρέιζερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Σαρ στο 14' να διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Ντανκ στο 55' μείωσε σε 2-1 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.