Έτοιμες να προσφέρουν φάσεις, θέαμα και... γκολ!

Μεγάλο παιχνίδι διεξάγεται απόψε στο «Γκούντισον Παρκ»

Μεγάλο παιχνίδι διεξάγεται απόψε στο «Γκούντισον Παρκ» με την Έβερτον να υποδέχεται τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε αγώνα νοκ άουτ για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες αναδειχθούν ισόπαλες στα 90 λεπτά, τότε η πρόκριση στον επόμενο γύρο θα κριθεί μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

0892: Everton FC - Manchester United FC 22:00 («Goodison Park»)

Έβερτον: Άρχισε να φαίνεται η εκπληκτική δουλειά του Κάρλο Αντσελότι τη φετινή σεζόν για την Έβερτον. Ο Ιταλός τεχνικός πλέον έχει περάσει στην ομάδα του τη φιλοσοφία του νικητή και αυτό το μαρτυράει και το 3/3. Τελευταίο της θύμα, η Άρσεναλ κερδίζοντας τη με 2-1 εντός έδρας. Τα «ζαχαρωτά» κατάφεραν να προηγηθούν με αυτογκόλ στο 22', για να ισοφαριστούν με πέναλτι στο 35'. Όμως δεν το έβαλαν κάτω και λίγο πριν την ανάπαυλα πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Στην επανάληψη δέχτηκαν πίεση από τους «κανονιέρηδες», οι οποίοι στο 54' είχαν και δοκάρι, ωστόσο το 2-1 το κράτησαν μέχρι τέλους και πρόσθεσαν ακόμη μία νίκη στη συγκομιδή τους. Στην προηγούμενη φάση του κυπέλλου συνέτριψαν με 4-1 εντός έδρας τη Γουέστ Χαμ.

Αγωνιστικά νέα: Δεν βρίσκονται στο 100% και θα λείψουν για ακόμη ένα παιχνίδι οι Ντιν (μπακ), Άλαν (χαφ), Χάμες Ροντρίγκεζ (μεσοεπιθετικός), Γκμπαμέν (χαφ) και Ντέλφ (χαφ). Επίσης, αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Γκόμες (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Μίνα, Γκόντφρεϊ, Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Ντουκουρέ, Αϊόμπι, Ρισάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Μια Γιουναίτεντ από τα παλιά εμφανίστηκε την Κυριακή (20/12) κόντρα στη Λιντς, φιλοδορώντας την με έξι γκολ, εκ των οποίων τα τέσσερα τα σημείωσε μέσα σε 37 λεπτά. Με τη νίκη τους αυτή (6-2) οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν για πρώτη φορά στο Τοπ 3 της Πρέμιερ Λιγκ. Μακτόμινεϊ (2', 3'), Φερνάντες (20', 70' πέναλτι), Λίντελοφ (37') και Τζέιμς (66') ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ για να φτάσει τους επτά αγώνες πρωταθλήματος χωρίς ήττα. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να προσπεράσει το εμπόδιο της Μπράιτον και κερδίζοντας την στην έδρα της με 0-3 έδωσε ραντεβού στα προημιτελικά, όπου απόψε θα συναντήσει την Έβερτον.

Αγωνιστικά νέα: Ο Μακτόμινεϊ τραυματίστηκε και πιθανότατα θα μείνει εκτός για τον σημερινό αγώνα, όπως εκτός θα μείνουν και οι Μπρούνο Φερνάντες και Λουκ Σο για λόγους ξεκούρασης. Εφόσον ακολουθεί το Κυριακάτικο (27/12) εκτός έδρας ντέρμπι με τη Λέστερ, ο Νορβηγός τεχνικός της Γιουνάιτεντ αναμένεται να προβεί σε ροτέισον στον αγώνα με τα «ζαχαρωτά».

Πιθανή ενδεκάδα: Χέντερσον, Τουανζέμπε, Μπαϊγί, Μαγκουάιρ, Γουίλιαμς, Φαν ντε Μπέκ, Μάτιτς, Γκρίνγουντ, Πογκμπά, Ράσφορντ, Καβάνι.

Εκτίμηση: Προερχόμενες και οι δύο από σερί θετικών αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα είναι δύσκολο να μπλέξεις με σημείο. Τόσο η Έβερτον όσο και η Γιουνάιτεντ είναι δύο ομάδες που μπορούν να προσφέρουν φάσεις, θέαμα αλλά και... γκολ. (γκολ-γκολ στο 1.59 Meridianbet)

RED THURSDAY BONUS: Οι Πέμπτες έχουν πλέον χρώμα!

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση