Επέστρεψε απ’ την… κόλαση και σφράγισε παραμονή η Έβερτον! (vids)

Ισόπαλες Άστον Βίλα-Μπέρνλι και Τσέλσι-Λέστερ

Κρατούσε το καλό για το τέλος η Έβερτον. Η ομάδα του Λάμπαρντ λύγισε την Κρίσταλ Πάλας στο «Goodison Park», επικρατώντας 3-2 με επιστροφή από το 0-2 έπειτα από ανατροπή διαρκείας στο β’ μέρος. Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 85ο λεπτό ο Κάλβερτ-Λιούιν. Με αποτέλεσμα να σωθεί μια αγωνιστική πριν την αυλαία της Premier League. Μπέρνλι και Λιντς, μετά το 1-1 των Clarets κόντρα στην Άστον Βίλα, έχουν πλέον από 35 βαθμούς και μεταξύ τους θα κριθεί η παραμονή. Ισόπαλη 1-1 ήρθε με τη Λέστερ στο «Stamford Bridge» η Τσέλσι.

Το πρώτο μέρος ήταν μια ψυχρολουσία για τα «ζαχαρωτά», τα οποία γνώριζαν ότι έπαιζαν απέναντι σε αντίπαλο δίχως κίνητρο, αλλά και χωρίς άγχος. Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Ματετά, ενώ ο Αγιού βρήκε δίχτυα στο 36’ με διπλή προσπάθεια από κοντά έπειτα από φάση διαρκείας. Η Έβερτον έπρεπε να βγάλει ψυχή πλέον, παίζοντας κατά ένα μεγάλο ποσοστό τη σωτηρία της και στο β’ ημίχρονο έδειξε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.

Η αντεπίθεση δόθηκε στο 54ο λεπτό, με τον Κιν να δίνει το σύνθημα σε εκείνο το σημείο με σεντερφορίσιο γκολ. Το 2-2 έγινε στο 75’ ο Ριτσάρλισον, ο οποίος έχοντας και την τύχη με το μέρος του έβγαλε αρκετό βάρος από τις πλάτες των γηπεδούχων. Ενδιάμεσα χρειάστηκε η συμβολή του Πίκφορντ, ο οποίος κράτησε όρθια την Έβερτον σε προσπάθειες των Ματετά (63’) και Σλουπ (65΄). Η παραμονή είχε την υπογραφή του Κάλβερτ-Λιούιν, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά σε στατική φάση. Με αποτέλεσμα να γίνει πανζλουρλισμός στο «Goodison Park».

Η Μπέρνλι τα έδωσε όλα στο «Villa Park», αλλά το μόνο το οποίο κατάφερε ήταν να πάρει την ισοπαλία. Ο Μπαρνς έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με πέναλτι στο 45’, ενώ δεν είχε τελική προσπάθεια στον στόχο μέχρι εκείνο το σημείο. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ δεν παράτησε το ματς και απάντησε στο 48ο λεπτό, έπειτα από απίθανη πάσα του ΜακΓκιν και σουτ του Μπουεντία. Στο 91’ ο Λόουτον δέχθηκε κόκκινη κάρτα και άφησε με δέκα τους φιλοξενούμενους.

Η Τσέλσι ήρθε 2-2 με τη Λέστερ εντός έδρας, αλλά μικρό το κακό για τους πρωταθλητές Ευρώπης, καθώς είχε καπαρώσει θέση στην τετράδα. Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Μάντισον με δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Η ομάδα του Τούχελ πίεσε, οι τελικές ήταν 8-1 στο πρώτο ημίωρο. Εν τέλει, το έκανε με μονοκόμματο σουτ του Μάρκος Αλόνσο σε γέμισμα του Τζέιμς.