Το τραβάει το… σεντόνι η Άρσεναλ!

Η Άρσεναλ «κατάπιε» και τη Λέστερ, επικρατώντας 2-0 στο Λονδίνο

Αγριεμένη για την επιστροφή της στην Ευρώπη και δη… κατευθείαν στα αστέρια του Champions League, συνεχίζει να δείχνει η Άρσεναλ!

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε 2-0 της κουρασμένης -από το ματς με τη Ρεν, την Πέμπτη- Λέστερ και με την πέμπτη σερί νίκη της στην Premier League, εδραιώνεται στην τετράδα!

Συγκεκριμένα, η Άρσεναλ έφτασε τους 51 βαθμούς, έβαλε από κάτω στον… πόντο τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά έχει τρία ματς λιγότερα από τους «κόκκινους διάβολους» και δύο λιγότερα, επίσης, από την Τσέλσι, που είναι 3η με 59!

Στην αναμέτρηση για την 29η αγωνιστική, λοιπόν, η Άρσεναλ βρήκε νωρίς το γκολ, που έδιωξε το άγχος από τα πόδια των ποδοσφαιριστών της. Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 11ο λεπτό, από κόρνερ του Μαρτινέλι, ο Τόμας Παρτέι πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0, με τον Γκανέζο να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του στη χρονιά, αλλά και συνολικά με τη φανέλα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τη Λέστερ στον αντίποδα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Το ημίχρονο, πάντως, έληξε στο 1-0 για την Άρσεναλ, καθώς οι προσπάθειές της για δεύτερο γκολ έμειναν ημιτελείς. Τελικά, το 2-0 έγινε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 55ο λεπτό, μετά από φάση «πολιορκίας», ο Σογιουντσού υπέπεσε σε παράβαση, βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο VAR το αντιλήφθηκε, με τον Λακαζέτ, όπως πάντα, να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Γάλλος δεν αστόχησε, «έγραψε» το 2-0, «καθαρίζοντας» τη νίκη για την Άρσεναλ, που… τραβάει το σεντόνι!

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση