Κυπελλούχος Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της η Τουλούζ!

Ταπείνωσε τη Ναντ με το εμφατικό 5-1 στον μεγάλο τελικό του «Σταντ Ντε Φρανς»!

Διέλυσε τη Ναντ με το εμφατικό 5-1 και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Γαλλίας η εντυπωσιακή Τουλούζ!

Οι θριαμβευτές πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση και βρέθηκαν να προηγούνται με 4-0 στο 31ο λεπτό (!) του μεγάλου τελικού, ολοκληρώνοντας το έργο τους στο δεύτερο 45λεπτο και σηκώνοντας το πολυπόθητο τρόπαιο στο κατάμεστο «Σταντ ντε Φρανς». Από την άλλη, η περσινή Κυπελλούχος, Ναντ, παραδόθηκε άνευ όρων στην αντίπαλό της και πλέον στρέφει την προσοχή της στη μάχη που δίνει για να μην υποβιβαστεί από τη Ligue 1.

Αυτή ήταν μόλις η τρίτη φορά που μια ομάδα κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές σε ένα ημίχρονο τελικού Κυπέλλου Γαλλίας, με τις Λιλ (1955) και Ρεντ Σταρ (1923) να είναι οι μοναδικές που το έχουν πετύχει στο παρελθόν.

Μαγικό το ξεκίνημα του τελικού για την Τουλούζ, με τον Κόστα να ανοίγει το σκορ με δυνατή κεφαλιά στο 4’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φαν Ντεν Μπούμεν. Μόλις έξι λεπτά αργότερα (10’), ο Κόστα «χτύπισε» ξανά, όταν μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ναντ, σκόραρε με μία ακόμα κεφαλιά για το 2-0.

Η Τουλούζ δεν έδειχνε καμία διάθεση χαλάρωσης και οι ποδοσφαιριστές της Ναντ δεν πατούσαν καθόλου καλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Νταλινγκά να κάνει το 3-0, μετά από υπέροχη μακρινή μπαλιά του Σουάζο. Μάλιστα, ο Νταλινγκά σκόραρε ξανά στο 31’ για το 4-0, όταν βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή, μετά από ασταθή απόκρουση του Αρεολά σε διαγώνιο σουτ του Σαϊμπί.

Τα «καναρίνια» πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 75’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπλας, πριν ο Αμπουχλάλ διαμορφώσει με δυνατό σουτ το τελικό 5-1!

Γαλλία: Τελευταία Ενημέρωση