Πιο κοντά στον τίτλο η Ολυμπιάδα Νεάπολης

Στο κυνήγι της ο Property Gallery Απόλλων στην πετόσφαιρα γυναικών

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (15-25, 16-25, 23-25)

Η Ολυμπιάδα έκανε άλλο ένα βήμα για τον τίτλο. Μέσα στο« ΣΩΤΗΡΕΙΟ» στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, 1ης του Ομίλου Τίτλου κέρδισε την Ανόρθωση με 0-3 σετ σε 69’ . Οι πρωτοπόρες με 42 βαθμούς πήραν τον αέρα της «Μεγάλης Κυρίας», αφού την κέρδισαν δεύτερη φορά σε μια εβδομάδα. H Ανόρθωσις έχασε και μαζί την ευκαιρία να μειώσει τις αποστάσεις.

H Oλυμπιάδα ήταν εμφανώς ανώτερη στα δυο πρώτα σετ και επικράτησε με 25 -15 σε 18’και 25-16 σε 23’ και διαμόρφωσε το 0-2.

Στο τρίτο σετ έγινε ντέρμπι με την Ολυμπιάδα να προηγείται 09-11, αλλά την Ανόρθωση να το γυρίζει 15-13. Η «Μεγάλη Κυρία» αύξησε σε 19-15 , αλλά η Ολυμπιάδα το γύρισε κερδίζοντας 23-25 σε 28’ κάνοντας στο τέλος σερί 06-03.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. DJORDJEVIC): Shvanska, Ριαλά, Xαραλάμπους, Nikolova, Ζεμπύλα, Bασιλείου – Λίμπερο:Δαϋίδ – Αλλαγές: Κωνσταντίνου, Τζιακίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Hudima, Μανίταρου, Mudritskaya, Cudworth, Drodz, Λεωνίδου – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Πέτρου.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης – Χρ. Μαϊφόσιης

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (20-25, 25-23, 20-25, 15-25)

Στο «κυνήγι» της Ολυμπιάδας Ν. έμεινε ο Property Gallery Απόλλων. Στο Λεμεσιανό ντέρμπι κέρδισε την ΑΕΛ στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» με 1-3 σετ σε 102’. Με τη νίκη της η ομάδα του Γ. Γιαπάνη πέτυχε τη δεύτερη νίκη επί των ««γαλαζοκιτρίνων» φέτος και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή.

Η ΑΕΛ ισοφάρισε όμως δεν κατάφερε να πάρει κέρδος και έμεινε στην 3η θέση πολύ πίσω από την κορυφή του Ομίλου.

Μεγάλο ματς έγινε στο Λεμεσιανό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να προσφέρουν θέαμα. Στο πρώτο σετ ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε 20-25 σε 25’ και προηγήθηκε. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΛ πιο αποτελεσματική κέρδισε 25-23 σε 29’ και ισοφάρισε.

Η ΑΕΛ άρχισε «φουριόζα» στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 09-01, με τον Property Gallery Απόλλων να μειώνει 10-04 και σταδιακά ισοφάρισε 14-14. Οι «γαλάζιες» έλεγξαν το σετ, κέρδισαν 20-25 σε 26’ και γύρισαν τα δεδομένα επανακτώντας το προβάδισμα με 1-2 σετ.

Μετά τα αρχικά στάδια του τέταρτου σετ η ομάδα του Γ. Γιαπάνη ξέφυγε με 09-15 για να κερδίσει πολύ εύκολα με 15-25 σε 22’ Οι «γαλάζιες» επικράτησαν 1-3 και πήραν το τρίποντο.

ΑΕΛ(AL. BOSCOVIC): Magdic, Kasprzak, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Stedile, Κατσουνωτού – Λίμπερο: Κοκκή, Κωνσταντίνου –Αλλαγές: Σίσκου, Στεφανίδου –Gryban .

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Lavruk, Ιορδάνους, Nogueras, Perez, Λάμπρου, Ventura – Λλίμπερο: Ζακχαίου, Χατζηκωνστάντα – Αλλαγές: Popolitova, Χριστοφόρου.

Διαιτητές:Α. Δανιήλ – Μ. Αντώρκας.