Τέταρτη σερί νίκη ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας με διπλό επί της ΕΘΑ με 91-67, πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάικλ Φίνκε με 30 πόντους, 6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η ΕΘΑ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Χάρις, με τον Απόλλωνα στη συνέχεια να φτιάχνει σερί δέκα πόντων και στο 3′ με το καλάθι του Φίνκε ήταν οκτώ πόντους μπροστά (2-10). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους πέντε πόντους (17-22).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πέτυχαν από 15 πόντους, έτσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν και πάλι στους πέντε πόντους (32-37).

Οι «γαλάζιοι» άνοιξαν τις αποστάσεις στο 12′, όταν με τρίποντο του Χόλτον απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (35-46), ενώ με βολές του ίδιου καλαθοσφαιριστή στο 28′ έφθασε τους 20 πόντους (42-62). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τις δύο ομάδες χώρισαν 16 πόντοι (48-64).

Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε κι άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν τη διαφορά κατά οκτώ πόντους (πέτυχαν 27 έναντι 19 της ΕΘΑ) και να παίρνουν τελικά το δέκατο ροζ φύλλο τους με σκορ 91-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 32-37, 48-64, 67-91