Πήρε το διπλό η Ανόρθωση κόντρα στον ΑΠΟΠ

Η Ανόρθωση πήρε την εκτός έδρας νίκη με 94-86 επί του ΑΠΟΠ, στον εξ αναβολής αγώνα της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης ο Ορλάντο Πάρκερ που πέτυχε 28 πόντους, 1 τρίποντο και 15 ριμπάουντ, ενώ από τον ΑΠΟΠ ξεχώρισε ο Ντάργουιν Ντέβις με 33 πόντους, 3 τρίποντα και 2 ασίστ.

Μετά από σχεδόν δύο λεπτά αγώνα μπήκε ο πρώτος πόντος, με τον Μπάνιαρντ να ευστοχεί σε βολή για το 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης. Στο 3’ ο Μάρτιν με το λεϊ απ έδωσε προβάδισμα για τον ΑΠΟΠ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πάρκερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (4-4). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο 7’ (12-7), αλλά ένα λεπτό αργότερα η «Κυρία» γύρισε το παιχνίδι σε 13-12 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-15.

Με τέσσερις συνεχόμενες βολές του Πάρκερ η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε το 19-16, με το καλημέρα της δεύτερης περιόδου (11’). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +8 στο 7’ για το 31-23. Η ομάδα της Πάφου μείωσε σε 31-30 στο 8’ ενώ το σκορ ημίχρονου ήταν 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση είχε το πάνω χέρι και με το τρίποντο του στο 22’ ο Σέπος διαμόρφωσε το σκορ σε 43-37. Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να αφήσουν τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ και με τις βολές του Ντάργουιν στο 25’ μείωσαν σε 49-46. Η ομάδα του Χρυσαλά ήταν πιο επιθετική, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 στο τελευταίο λεπτό για το 64-55.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Παντουρή για το 67-55, με τον ΑΠΟΠ να μειώνει σε 69-64 στο 34’. Σε άλλες δύο βολές ευστόχησε ο Ντάργουιν στο προτελευταίο λεπτό με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 86-77. Η Ανόρθωση κράτησε το προβάδισμά της φεύγοντας με το διπλό με 94-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-36, 55-64, 86-94