ΟΠΑΠ Basket League: Νίκες για ΑΕΚ, Ε.Ν.Π. και Αχιλλέα

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

Την τρίτη σερί της νίκη και 17η συνολικά στη φετινή σεζόν πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας με 84-65 την ΑΕΛ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για την ομάδα της Λάρνακας οι Κουέντιν Σνάιντερ (13 πόντους, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και Τζέσι Χαντ (17 πόντους, 1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

H AΕΛ πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης με τον Ρίλεϊ (0-2), ενώ στο 5΄ με τρίποντο του ίδιου καλαθοσφαιριστή απέκτησε διαφορά με διψήφιο αριθμό (4-14). Η ίδια απόσταση χώρισε τις δύο ομάδες και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-24).

Στο 13' η Πετρολίνα ΑΕΚ πλησίασε στους δύο πόντους (26-28) με το λέι απ του Μαντοβάνη και πήρε προβάδισμα στον αγώνα με 36-35 μετά το καλάθι του Γκουνγουίν στο 17'. Οι «κιτρινοπράσινοι» στο 19' ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (41-37) που μειώθηκαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-40), μετά από βολή του Ρίλεϊ και λέι απ του Γρίβα.

Στο 27' ο Φενέρ ισοφάρισε για λογαριασμό της ΑΕΛ σε 52-52, ενώ στο 19' η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (56-54) μετά τις βολές του Ρίλεϊ. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με επτά πόντους του Σιζόπουλου και έτσι ανέβασαν τη διαφορά στους εννέα (63-54).

Η Πετρολίνα ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο κρατήθηκε μπροστά στο σκορ αυξάνοντας τη διαφορά κατά δέκα πόντους (σ.σ. πέτυχε 21 έναντι 11 της ΑΕΛ) και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 84-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 41-40, 63-54, 84-65

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Γκουντγουίν 13, Σνάιντερ 13 (1), Παναγιώτου, Σιζόπουλος 17 (3), Χαντ 17 (1), Στυλιανού 2, Μανωλόπουλος 10 (1), Παντελή 2, Μαντοβάνης 10

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης)

Φενέρ 14, Γρίβας 5, Ρίλεϊ 32 (3), Πίγκραμ 8, Αλεξάνδρου, Ιωαννίδης, Πιττάκας 6, Χανούν

Με το διπλό έφυγε η Giovani ΕΝ Παραλιμνίου από την έδρα της Ανόρθωσης, επικρατώντας με 79-69 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Ντεάντρε Ντίκσον με 29 πόντους, 2 ασίστ και 18 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τον Μπούργκετ να δίνει προβάδισμα στην Ένωση στο 1’ (3-0), και στο επόμενο λεπτό να ισοφαρίζει η Ανόρθωση (3-3). Στο 2’ οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 5-3. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την «Μεγάλη Κυρία» να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων στο 9’ με 19-14, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μάλορι ευστόχησε σε τρίποντο στο 12’ για το 25-18. Η ομάδα του Παραλιμνίου μείωσε σε 26-25 στο 13’ με τις βολές του Μακλέλαν, ενώ στο 16’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με το λεϊ απ του Πυριλλή (32-31). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με σκορ ημιχρόνου 42-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 25’, όταν ο Μακλέλαν ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (52-52), ενώ στο επόμενο λεπτό η βολή του Μπούργκετ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 53-52. Η διαφορά μεγάλωσε και με το τρίποντο του Μπούργκετ η ΕΝΠ έφτασε στο +8 στο τελευταίο λεπτό (62-54), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 62-56.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε σε 63-59 στο 32’, ενώ η Ένωση ήταν πιο επιθετική ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 στο 36’. Οι βολές του Ντίκσον στο 38’ διαμόρφωσαν το σκορ σε 78-64, και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά τους επικρατώντας με 79-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 42-39, 56-62, 69-79

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς)

Μπάνιαρντ 16, Πάρκερ 12, Μάλορι 17 (2), Τσίγκας, Παντουρής 13 (3), Σέπος 11 (3), Ασωνίτης, Μαυρομμάτης, Χαραλάμπους, Γρηγορίου

Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος)

Μακλέλαν 18 (1), Ντίκσον 29, Χατζηκώστας 5 (1), Μπούργκετ 20 (5), Ζάντης, Χαραλάμπους 3 (1), Τσέλεπος, Χατζηκωνσταντή, Πυρίλλης 4, Καραγιάννης

Με το διπλό έφυγε από την Πάφο ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, επικρατώντας του ΑΠΟΠ με 83-63, με κορυφαίο καλαθοσφαιριστή τον Άιζα Μπράουν που πέτυχε 28 πόντους, 4 τρίποντα και 5 ασίστ.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Αχιλλέας που προηγήθηκε με 11-0 στο 5’. Ο Μάρτιν πέτυχε το πρώτο καλάθι για τον ΑΠΟΠ στο επόμενο λεπτό, μειώνοντας σε 11-2. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου, ο Τρετιακόβ ευστόχησε σε τρίποντο αυξάνοντας τη διαφορά στο +15 (22-7).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν πιο επιθετικά και στο πρώτο λεπτό του δεκαλέπτου ο Μάρτιν έκανε το 22-9. Η ομάδα του Καϊμακλίου συνέχισε να πετυχαίνει καλάθια αυξάνοντας τη διαφορά, φτάνοντας στο +21 στο 17’ με το λεϊ απ του Μπράουν, ενώ με τρίποντο ο ίδιος στο 18’ διαμόρφωσε 40-20. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 20-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ σκόραρε 24 πόντους, με τον Ντάργουιν να πετυχαίνει 12 εξ αυτών, σε μια προσπάθεια να μειώσει. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 42-68.

Η ομάδα της Πάφου πέτυχε 6 σερί πόντους με την έναρξη της τελευταίας περιόδου για το 68-48, ενώ η διαφορά μειώθηκε στους 14 πόντους στο 34’ (70-56). Ο Αχιλλέας συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι», παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 83-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-22, 20-44, 42-68, 63-83