Καλαθόσφαιρα: Πήρε το «αιώνιο» ο ΑΠΟΕΛ

Για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League

O AΠΟΕΛ κέρδισε τη συμπολίτισσα ΕΑΣ Ομόνοια με 86-74, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, και πήρε το 14ο ροζ φύλλο του στη σεζόν.  Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο Travin Marquell Thibodeaux με 28 πόντους, 2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΕΑΣ Ομόνοια ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ. Στο 4' με το καλάθι του Chevell είχε προβάδισμα έξι πόντων (7-13), όσους ήταν και στο 7' μετά το τρίποντο από τον Μύθιλλο (14-20). Η πρώτη περίοδο έκλεισε με τρίποντο του Thibodeaux με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει στον πόντο (24-25).

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Chevell (24-27), για να ακολουθήσει σερί εννέα πόντων για τους «γαλαζοκίτρινους» που στο 13' με το δίποντο του Thibodeaux προηγούνταν με 33-27. Στο 19' η Ομόνοια με τρίποντο του Chevell έφερε τη διαφορά στο ένα καλάθι, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το λέι απ του Thibodeaux (46-42).

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ένα τρίποντο του Dallas έφερε την ισοφάριση 51-51, ενώ με βολή του Πηλακούτα η ΕΑΣ Ομόνοια μπήκε μπροστά (51-52). Στην υπόλοιπη διάρκεια της περιόδου οι γηπεδούχοι έφτιαξαν σερί 15 πόντων και στο 29' μετά το τρίποντο του Carlbe προηγούνταν με 66-52. Πριν από το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι με δύο βολές του Harden μείωσαν σε 66-54.

Η διαφορά έμεινε αναλλοίωτη στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού οι δύο ομάδες πέτυχαν τους ίδιους πόντους (20), έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 86-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  24-27, 46-42, 66-54, 86-74