Καλαθόσφαιρα: Νίκες για ΑΕΛ, Ανόρθωση και ΑΠΟΠ

Στις νίκες επέστρεψε η Payabl. EKA ΑΕΛ κερδίζοντας εντός έδρας την ΕΘΑ με 95-70, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της ΟΠAΠ Basket League. Κορυφαίος στον αγώνα που έφερε το δέκατο ροζ φύλλο για την ομάδα της Λεμεσού ήταν ο Tray Buchanan με 28 πόντους, 4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

H Payabl. EKA ΑΕΛ πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι με το τρίποντο του Τίγκα, ενώ στο 5' απέκτησε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (15-5). Στο 9' οι αποστάσεις ήταν στους 20 πόντους (32-12) με το τρίποντο του Hebderson, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με δυο τρίποντα από Κωνσταντίνου και Akec για λογαριασμό της ΕΘΑ (32-18).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο κατά επτά πόντους, πετυχαίνοντας 20 έναντι 13 της ομάδας της Έγκωμης. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε μετά το τρίποντο του Buchanan βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 21 πόντους (52-31).

Οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη τους στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ κατά δέκα πόντους (77-46). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έγκωμης πέτυχε έξι πόντους περισσότερους και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στα χέρια της Payabl. EKA ΑΕΛ με τελικό σκορ 95-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  32-18, 52-31, 77-46,  95-70

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης)

Averette 21 (2), Buchanan 28 (4), Hebderson 13 (1), Tίγκας 7 (1), Γεωργίου 8, Στυλιανού, Ασωνίτης 3 (1), Γρίβας 1, Αρμακόλας 3 (1), Εύζωνας 2, Μοντιάτης 3 (1), Pigram 6 (2)

EΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης)

Dixon 14 (2), Curry 17 (1), Xριστοδουλίδης 4, Key 16, Kυριακίδης, Κωνσταντίνου 8 (2), Akec 9 (1), Παναγιώτου, Ορφανός 2, Νεοφύτου, Μαυρομιχάλης, Μάτσης

O AΠΟΠ νίκησε στην έδρα του τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 79-66, για την 19η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και πρόσθεσε το πέμπτο ροζ φύλλο στο λογαριασμό του. Κορυφαίος για την ομάδα της Πάφου ο Jalen Seegars με 23 πόντους, 5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Ο Χειμώνας πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα για λογαριασμό του Αχιλλέα Καϊμακλίου, με τον ΑΠΟΠ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί επτά πόντων και στο 2' με το λέι απ του Mc Laughlin προηγείτο με 7-2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 4' με καλάθι του Marie (9-10), με τους γηπεδούχους να επανακτούν αμέσως το προβάδισμα με τρίποντο Jaqualyn (12-10) και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-14).

Στο 15' με το λέι απ του Henry η ομάδα του Καϊμακλίου πλησίασε στους πέντε (27-22), με το συγκρότημα της Πάφου να φτιάχνει στη συνέχεια σερί δέκα πόντων και στο 19' με το καλάθι του Mc Laughlin ήταν μπροστά με 37-22. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη βολή του Marie (37-23).

Η παφιακή ομάδα κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά. Στο 27' με το τρίποντο του Seegars έφθασε τους 24 πόντους (56-32), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το τρίποντο του Τρετιακόβ (60-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο πέτυχαν έξι πόντους περισσότερους (25-19), για να πάει το ροζ φύλλο στον ΑΠΟΠ με τελικό σκορ 79-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19-14, 37-23, 60-41, 79-66

ΑΠΟΠ (Αλέξη Λεκισβίλι)

Jaqualyn 19 (3), Κωστή 3 (1), Seegars 23 (5), Aντωνιάδης, Mc Laughlin 23 (1), Σταύρου, Paunovic 5 (1), Δημητρίου 6 (1)

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής)

Henry 20 (3), Marie 17, Xειμώνας 2, Glasper 13 (3), Aνθυμιάδης, Χριστούδιας 3 (1), Γεωργακούδης, Τρετιακόβ 11 (2)

Με νίκη για την Ανόρθωση, τελείωσε το αποψινό παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα της Αμμοχώστου, έφθασε στην 7η φετινή της νίκη, κερδίζοντας τον ΑΠΟΕΛ με 81-67, που για πρώτη φορά φέτος, έχασε σε εκτός έδρας παιχνίδι, δεχόμενο την 4η συνολικά του ήττα.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Paulicap (16 πόντους, 4/6 βολές, 6/12 δίποντα, 19 ριμπάουντ).

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ανόρθωση, η οποία προηγήθηκε αρχικά με 9-5. Στη συνέχεια ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι, αλλά με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει πιο πολλές λύσεις, για να περάσει μπροστά με 12-10 (5`). Το προβάδισμα εναλλασσόταν, σε μιαν πολύ ενδιαφέρουσα 1η περίοδο, τη στιγμή που εξελισσόταν σε ένα γρήγορο τέμπο. Στο 9` οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 24-20 και στο 10λεπτο με 24-22.

5-0 σερί για τη γηπεδούχο στην αρχή της 2ης περιόδου και προβάδισμα με 27-24. Στη συνέχεια και πάλι το προβάδισμα άλλαζε κάτοχο, με το ρυθμό να παραμένει γρήγορος. Στο 14`, ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 32-29. Η διαφορά παρέμενε πάντα σε κλειστά επίπεδα. Προβάδισμα για την Ανόρθωση με 38-34 στο 17` και στο 18`, με 45-36, ύστερα από σερί 16-4. Στη λήξη του ημιχρόνου, η γηπεδούχος είχε προηγηθεί με 47-38.

Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η διαφορά πέρασε το +10, κάτι που έγινε στην αρχή της 3ης περιόδου. Προβάδισμα με 49-38 για την Ανόρθωση, η οποία λίγο μετά προηγήθηκε με 59-43. Ο ΑΠΟΕΛ αναζητούσε τρόπο αντίδρασης, καθώς η αντίπαλος του, ξέφευγε στο σκορ. Στο 25`, αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Carlbe του ΑΠΟΕΛ, που ωστόσο μείωσε σε 59-48. Οι παίκτες και των δυο ομάδων, έβγαζαν αρκετό πάθος στο παιχνίδι, που εξελισσόταν με αρκετό ενδιαφέρον. Στο 30`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 67-49.

Στο 33`, το σκορ πήγε στο 73-55, πάντα για την Ανόρθωση, που όσο λιγόστευε ο χρόνος, τόσο πιο πολύ, πλησίαζε στο κέρδος του ροζ φύλλου. Στο 35`, η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (78-57), για την Ανόρθωση, που έχοντας για σύμμαχο και το χρονόμετρο, έδειχνε ότι δύσκολα θα έχανε τη νίκη. Όπως και τελικά έγινε, δηλαδή η Ανόρθωση έφθασε στη νίκη, κερδίζοντας με σκορ 81-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 47-38, 67-49, 81-67.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Freeman 19 (1), Βάρσος 18 (5), Μουόσα 12 (2), Paulicap 16, Bradley 6, Ελευθερίου 5 (1), Κωνσταντίνου 3 (1), Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης 2.

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 19 (2), Carlbe 8, Henry 8 (2), Κοιλαράς 2, Thibodeaux 17 (3), Σοφοκλέους 1, Παπαμιχαήλ 5 (1), Κουμής 7.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση