Καλαθόσφαιρα: Nίκες για ΑΕΚ, Κεραυνό και ΑΠΟΠ

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, έπεσε η αυλαία της προτελευταίας αγωνιστικής για την 1η φάση του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Ν. Σολομωνίδης», κέρδισε την Payabl. EKA ΑΕΛ με 91-76.

Έτσι, η ομάδα της Λάρνακας, έφθασε στις 14 νίκες σε 18 αγώνες, ενώ η ΑΕΛ, δέχθηκε την 9η της ήττα, σε 19 αγώνες.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Ανδρέας Σιζόπουλος (24 πόντοι, 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 6/10 τρίποντα, ένα ριμπάουντ)

Δυνατό μπάσιμο έκανε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, που αρχικά πήρε προβάδισμα με 6-0. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι, μείωσαν αισθητά, αλλά οι αντίπαλοι τους, διατηρούσαν ένα σταθερό ελαφρύ προβάδισμα, σε μιαν 1η περίοδο, όπου οι δυνατές άμυνες, ήταν στοιχείο που την χαρακτήριζε και με την ΑΕΛ, να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, λίγο πριν το 10λεπτο και με το σκορ να είναι στο 16-15 για την ομάδα της Λεμεσού.

Προβάδισμα με 22-19 για την ΑΕΛ στις αρχές της 2ης περιόδου. Στη συνέχεια όμως, το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια κάτοχο, κάτι που καθιστούσε, ως αρκετά ενδιαφέρουσα την αναμέτρηση. Αυτό το σκηνικό συνεχιζόταν για αρκετή ώρα και επομένως, ούτε η μια, ούτε η άλλη ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 43-42.

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η ΑΕΚ στην αρχή της 3ης περιόδου και με σερί 13-1, πήρε προβάδισμα με 55-44, λίγο μετά το 23`. Λίγο μετά, το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, ανέβηκε στο +14 (63-49). Πλέον οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπο για να μειώσουν αισθητά τη σε βάρος τους διαφορά. Ωστόσο η ΑΕΚ συντηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα, γύρω στο +12 και λίγο πριν το 30`, άνοιξε τη διαφορά στο +17 (75-58) για να προηγηθεί στο τέλος της 3ης περιόδου με 75-60.

Στα πρώτα 4 λεπτά της 4ης περιόδου, η ΑΕΛ έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 75-64. Όμως στη συνέχεια ήταν η ΑΕΚ που βρήκε περισσότερες λύσεις, κάτι που τη βοήθησε να συντηρήσει μιαν σταθερή διαφορά πάνω από το +10 και έτσι, όσο το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, είχε για σύμμαχο και το χρονόμετρο. Δεν άλλαξε κάτι στα τελικά χρονικά σημεία του αγώνα και με την ολοκλήρωση του, η ΑΕΚ έφθασε στη νίκη με σκορ 91-76.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 42-43, 60-75, 76-91.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 21 (2), Buchanan 11 (3), Henderson 23 (2), Τίγκας 6, Γεωργίου 5, Στυλιανού, Ασωνίτης, Αρμακόλας, Εύζωνας 6, Μονιάτης 2, Αντωνιάδης 2.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Brown 15 (1), Χριστοδούλου 7 (1), Hunt 15, Παντελή 9 (2), Gresham 2, Hollingsworth 12 (1), Σιζόπουλος 24 (6), Γεωργίου, Στυλιανού, Μανωλόπουλος 7 (1), Μαντοβάνης.

Το 16ο ροζ φύλλο του πήρε ο Κεραυνός επικρατώντας εντός έδρας του ΑΠΟΕΛ με 89-59, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για το συγκρότημα του Στροβόλου ο Φίλιππος Τίγκας με 16 πόντους, 3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Στο 3' με το καλάθι του Σιμιτζή ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με δύο πόντους (8-10), με τον Κεραυνό να φτιάχνει στη συνέχεια σερί 13 πόντων και στο 7' με τις βολές του Στυλιανού προηγείτο 21-10. Η διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφθασε στους 16 (28-12).

Το λέι απ του Μιχαήλ στο 12' άνοιξε τις αποστάσεις στους 17 πόντους (34-17), ενώ στο 18' μετά τις δυο βολές του Krubally ήταν στους δέκα πόντους (42-32). Οι γαλαζοκίτρινοι μείωσαν στους τέσσερις μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, μετά το καλάθι του Γιανναρά (42-38).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στους δύο (42-40) με το λέι απ του Σιμιτζή και στον έναν (44-43) με το τρίποντο του Thibodeaux στο 23'. Η ομάδα του Στροβόλου διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ και μάλιστα άνοιξε τη διαφορά, αφού μέχρι το 25' με το καλάθι του Thomas προηγήθηκε με 55-43. Η διαφορά επανήλθε στους 17 πόντους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-49).

Στην τέταρτη περίοδο οι ερυθροκίτρινοι επιβεβαίωσαν το ροζ φύλλο τους, αυξάνοντας κατά δέκα πόντους τη διαφορά (20 έναντι 10) και παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με σκορ 86-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-12, 42-38, 66-49, 86-59

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης)

Μishula 15 (4), Burns 16, Γιαξής, Πασιαλής 9 (2), Μιχαήλ 8, Μαραγκός, Στυλιανού 3, Μάρκου, Τίγκας 16 (3), Σάββα, Thomas 13 (3), Krubally 6

ΑΠΟΕΛ (Σλόμποταν Σούμποτιτς)

Σοφοκλέους, Σιμιτζής 15 (1), Carlbe 9 (1), Γιανναράς 8 (2), Henry 4, Koιλαράς, Παπαμιχαήλ, Κουμής 2, Thibodeaux 8 (2), Οwen 13 (2), Mελετίου

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΠΟΠ που πήρε το έκτο ροζ φύλλο του, κερδίζοντας εντός έδρας με 59-54 την Ένωση σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα της Πάφου ο Jalen Seegars με 15 πόντους, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Ε.Ν. Παραλιμνίου μπήκε με σερί έξι πόντων με τέσσερις πόντους από τον Σολωμού και δυο από τον Ford στο πρώτο λεπτό, με τον ΑΠΟΠ στο 7' να ισοφαρίζει σε 9-9 με το καλάθι του Mc Laughlin. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα είχαν οι φιλοξενούμενοι με διαφορά τριών πόντων (16-19).

Οι γηπεδούχοι πήραν πρώτη φορά προβάδισμα στο 13' με το τρίποντο από τον Seegars (19-17) και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (28-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Cook για τους βυσσινί (28-29), που δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου προηγούνταν με επτά πόντους (37-44) μετά από καλάθι του ίδιου καλαθοσφαιριστή. Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για την ομάδα της Πάφου που στο 29' μπήκε μπροστά με το δίποντο του Seegars (45-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε συνεχής εναλλαγή στο σκορ και μέχρι το 39' το σκορ ήταν στην ισοπαλία 54-54. Το τρίποντο του Jaqualyn και το λέι απ του Δημητρίου στο τελευταίο λεπτό έδωσε τη νίκη 59-54 στον ΑΠΟΠ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 28-26, 45-44, 59-54