Έκανε το τρία στα τρία η απόλυτη ΑΕΚ

Επικράτησε της Ομόνοιας με 89-63

Τρίτη διαδοχική νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας για την 3η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της Ομόνοιας με 89-63, φθάνοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας, τον Κεραυνό που επίσης μετράει τρεις νίκες, στα ισάριθμα πρώτα φετινά του παιχνίδια.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Μπρισόν Γκρίσμαν (18 πόντοι, 9/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η μετέπειτα νικήτρια, η οποία μετά από το αρχικό προβάδισμα με 9-0, αύξησε και άλλο τη διαφορά, της οποίας η τιμή έφθασε στους 19 πόντους, στο τελείωμα της 1ης περιόδου, όπου το σκορ ήταν 29-10.

H υπέρ των φιλοξενουμένων διαφορά, ανέβηκε και άλλο κατά τη 2η περίοδο και μάλιστα, ξεπέρασε και τους 30 πόντους, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (52-18 το σκορ) και στο 20`, η Πετρολίνα ΑΕΚ προηγήθηκε με 54-25.

Κατά την 3η περίοδο, η Ομόνοια κατάφερε να συμμαζέψει κάπως τη διαφορά, αλλά όχι σε επίπεδα που να απειλούσαν την Πετρολίνα ΑΕΚ. Στο 27`, το σκορ έγινε 67-41, πάντα για την ομάδα της Λάρνακας, που ήταν μπροστά στο 30`, με 68-44.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ, αν και είχε σαφές προβάδισμα, ως προς την τελική επικράτηση, εν τούτοις ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (83-51 στο 36`), για να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 89-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 25-54, 44-68, 63-89.

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): Σότος 5 (1), Πηλακούτας, Παπαδημητρίου 3 (1), Ντάλας 10 (1), Μπάρελ 15, Βατυλιώτης, Μύθιλλος 7 (1), Ανδρέου 1, Καραμπατάκης, Χάρντεν 22 (2).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τάις 13 (3), Μανωλόπουλος 16 (4), Χαντ 8, Παντελή 3 (1), Γκρίσμαν 18, Χριστοδούλου 11 (2), Σιζόπουλος 14 (4), Γεωργίου 3 (1), Στυλιανού, Κορωνίδης, Τσουλούπας, Μαντοβάνης 3 (1).