Πέρασε νικηφόρα από την Πάφο η ΕΘΑ

Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης ήταν ο Ντέιβιντ Χάντσον με 33 πόντους, 4 τρίποντα και 6 ασίστ

Με το διπλό έφυγε από την Πάφο η ΕΘΑ Έγκωμης, επικρατώντας με 97-65 του ΑΠΟΠ, για την 22η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket Leauge. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης ήταν ο Ντέιβιντ Χάντσον με 33 πόντους, 4 τρίποντα και 6 ασίστ.

Στο 2-2 ήταν το σκορ στο πρώτο λεπτό, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει 12 σερί πόντους μέχρι το 3’, παίρνοντας προβάδισμα με διαφορά (14-2). Με το τρίποντο του στο 7’ ο Ντάκοβιτς μείωσε σε 20-9, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 34-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και με τις βολές του Χρίστου στο 14’ έκανε το 42-19. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός, με το ημίχρονο να κλείνει με το υπέρ τους 56-31.

Με τρίποντο του Ντάκοβιτς στο 22’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-36, ενώ στο 24’ ο Παναγίδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 62-41. Η ομάδα της Έγκωμης κρατούσε τη διαφορά και με το λεϊ απ του Ιγκαντόφσκι στο 27’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 71-46, ενώ το σκορ δεκαλέπτου ήταν 78-53. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν το «πάνω χέρι», με το τρίποντο του Ματθαίου στο 39’ να κάνει το 94-60. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 97-65 στα τελευταία δευτερόλεπτα με την ΕΘΑ να παίρνει την εκτός έδρας αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-34, 31-56, 53-78, 65-97.

ΑΠΟΠ (Χάντι Ελ Χατζ): Χρίστου 17 (1), Παναγίδης 10 (2), Κωστή, Ντάκοβιτς 20 (3), Ντέιβις 16 (2), Εθελοντής 2,

ΕΘΑ (Μιχάλης Ζάκου): Χάντσον 33 (4), Φ. Ορφανός 4, Κυριακίδης 9 (1), Χάρις 27 (1), Ιγκαντόφσκι 11, Ματθαίου 5 (1), Μάτσης 8 (2)

** Βρείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ **

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία