Διπλό επί του Απόλλωνα η ΕΘΑ

Τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν πέτυχε η ΕΘΑ επικρατώντας εκτός έδρας με 85-79 του Dynatron Απόλλων, σε αγώνα για τη 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα της Έγκωμης ο Μάικ Ντίξον με 34 πόντους, 8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Dynatron Απόλλων στο 7' με το λέι απ του Ντι Άντζελο να προηγείται με 15-12. Η περίοδος έκλεισε με το καλάθι του Άκετς, που έφερε την ισοφάριση 17-17.

Οι φιλοξενούμενοι στο 15' με το τρίποντο του Ντίξον απέκτησαν προβάδισμα επτά πόντων (23-30), όσους ήταν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με τις δύο βολές του Ντίξον (37-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» πλησίασαν και στο 28' με βολή του Οκερεαφόρ ισοφάρισαν σε 61-61. Ακολούθησε τρίποντο από τον Ντίξον για την ΕΘΑ και δίποντο του Ηλιάδη για τους γηπεδούχους για να κλείσει η τρίτη περίοδος με την ΕΘΑ έναν πόντο μπροστά (63-64).

Οι «κιτρινόμαυροι» στο 36' με τρίποντο του Ντίξον έφτιαξαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (68-78), με τους γηπεδούχους να μειώνουν και στο 39' η διαφορά ήταν στον έναν πόντο (79-80) μετά το καλάθι του Οκερεαφόρ. Στο τελευταίο λεπτό η ΕΘΑ πέτυχε πέντε πόντους με δύο βολές του Ντίξον, μία του Κάρι και άλλες δύο του Παναγιώτου για να πάρει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 85-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 37-44, 63-64, 79-85

Dynatron Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς)

Άμπραμ 17 (3), Ντι Άντζελο 19, Σίμπσον 3, Ηλιάδης 15 (1), Ζντράβιτς, Χατζηκώστας 6 (2), Οκερεαφόρ 12 (1), Λοϊζίδης 4, Παντούρης 3 (1)

ΕΘΑ (Χρήστος Στυλιανίδης)

Ντίξον 34 (8), Άκετς 8 (1), Κάρι 23 (3), Παναγιώτου 11 (3), Ορφανός, Χριστοφίδης, Νεοφύτου, Κέι 9

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία