Εντός έδρας νίκη της ΕΘΑ επί της Ανόρθωσης

Μετά από έναν ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά η ΕΘΑ επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας εντός έδρας την Ανόρθωση με 83-75, σε εξ αναβολής αγώνα για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Αυτή είναι η έκτη νίκη στη φετινή σεζόν για την ομάδα της Έγκωμης που είναι στην έβδομη θέση με 19 βαθμούς, έναν περισσότερο από το συγκρότημα της Αμμοχώστου που βρίσκεται στο όγδοο σκαλοπάτι με 18 βαθμούς.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Malik Romero Curry με 38 πόντους, 3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Η Ανόρθωση μπήκε με τέσσερις πόντους του Paulicap και δύο του Brandley για να προηγηθεί με έξι πόντους (0-6) στο 3', ενώ στο 8' με το τρίποντο από τον Βαρσό έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (12-23). Μετά το καλάθι του Curry, ακολούθησε σερί έξι πόντων για την ομάδα της Αμμοχώστου που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15 πόντους (14-29).

Η ίδια διαφορά ήταν και στο 14' μετά το λέι απ του Paulicap (23-38). Στη συνέχεια ακολούθησε σερί δέκα πόντων για την ομάδα της Έγκωμης που στο 17' με το δίποντο του Dixon πλησίασε στους πέντε (33-38). Ο ίδιος καλαθοσφαιριστής ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (36-40).

Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν με σερί και με τις βολές του Bradley στο 21' ήταν μπροστά με 11 πόντους (36-47). Στο 24' η ΕΘΑ μετά από δύο βολές του Curry και καλάθι από τον Κey μείωσε στους πέντε (45-50), ενώ στο 26' έφθασε στη διαφορά ενός καλαθιού (53-55) μετά το λέι απ του Curry. H Aνόρθωση δεν έχασε το προβάδισμά της και με τη βολή του Wade έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με τρεις πόντους (58-61).

Στο 36' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 70-70 με το καλάθι του Key, για να πάρoυν το προβάδισμα στο 37' με το τρίποντο του Dixon (73-72). Στο 38' η Ανόρθωση μείωσε σε 75-74 με το δίποντο του Bradley, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτιάχνουν σερί έξι πόντων και μισό λεπτό πριν από το τέλος με τις βολές του Curry έγινε το 81-74. Η διαφορά τελικά πήγε στους οκτώ (83-75), μετά από μία βολή του Βαρσού για την Ανόρθωση και δύο του Curry για την ΕΘΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-29, 36-40, 58-61, 83-75