Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό, πάτησε τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός ήταν για δυόμιση δεκάλεπτα σε άλλο γήπεδο, όμως έβγαλε αντίδραση και με σπουδαία ανατροπή από το -16 νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα

Επέστρεψε στις νίκες με... στυλ ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν πολύ για 25 λεπτά, όμως με σπουδαία ανατροπή νίκησαν τον Ερυθρό Αστέρα 75-66, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 6 σερί αρνητικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα και ανεβαίνοντας στο 9-19. Aυτή ήταν, μάλιστα, η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Χρήστου Σερέλη στον πράσινο πάγκο!

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου στις ορέξεις των Σέρβων και βρέθηκε στο -16 (37-53), όμως με όπλο την άμυνα «έπνιξε» την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, βρήκε επιθετικές λύσεις και έτρεξε ένα εντυπωσιακό 38-13 το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Και όλα αυτά, χωρίς τον Ντουέιν Μπέικον που έμεινε εκτός με επιλογή Σερέλη αλλά και τους τραυματίες Γκουντάιτις και Αγραβάνη!

Πρωταγωνιστής σε αυτήν τη μεγάλη προσπάθεια ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, που έκανε μία εμφάνιση που θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του. Ο Έλληνας σέντερ είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 τάπα, σκεπάζοντας τα καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο και βοηθώντας τα μέγιστα στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού. Από κοντά και ο Ματ Τόμας, που έβαλε στο δεύτερο μέρος 3 τρίποντα που έβαλαν το ΟΑΚΑ στην εξίσωση και τελείωσε με 11 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ντέρικ Γουίλιαμς. Σπουδαία προσπάθεια, που δεν αποτυπώνεται στη στατιστική, έκανε με 3 πόντους και 4 ριμπάουντ ο Μαντζούκας.

Για τον Ερυθρό, που έπεσε στο 12-16 και πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την οκτάδα, από 12 πόντους είχαν οι Νέντοβιτς και Πετρούσεφ, ενώ στο 0 με 4 λάθη έμεινε ο Καμπάτσο.

To ματς
Ο Ερυθρός Αστέρας με Ντόμπριτς και Μπέντιλ πρωταγωνιστές μπήκε καλύτερα στο ματς, παίρνοντας ένα γρήγορο προβάδισμα με σκορ 2-7. Το ματς είχε πολύ χαμηλό ρυθμό στην αρχή, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να ισοφαρίσει χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Παπαγιάννη (7-7), πριν ο Μπέντιλ βάλει τρίποντο για το 7-10 και ο Νέντοβιτς άλλο ένα για το 7-13. Οι Σέρβοι ξέφυγαν και με +10 (7-17), πριν ο Γουόλτερς γράψει το τελικό 9-17 της πρώτης περιόδου.

Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Γουόλτερς μείωσε με φλόουτερ στο 11-17 όμως ο Νέντοβιτς απάντησε με νέο τρίποντο για το 11-20 και βολές για το 11-22. Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε μέχρι τα μέσα της περιόδου το προβάδισμα αυτό, με τον Μίτροβιτς να σημειώνει το 15-26. Ο Παπαγιάννης έδωσε ασίστ στον Γουίλιαμς και τη συνέχεια σκόραρε γκολ φάουλ για το 20-26, όμως οι Σέρβοι ξέφυγαν ξανά με τρίποντο του Ιβάνοβιτς και λέι απ του Νέντοβιτς (22-33). Ο Γουίλιαμς με το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού μείωσε σε 27-35, όμως η απάντηση του Πετρούσεφ ήταν άμεση για το 27-38. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Βιλντόζα για το 29-42.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ένα τρίποντο του Ιβάνοβιτς διαμόρφωσε το +16 του Ερυθρού Αστέρα (29-45), πριν ο Τόμας μειώσει με τρίποντο στους 12 (34-46) και με ένα δεύτερο στους 11 (37-48). Ο Μάρκοβιτς είχε απάντηση, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 14 με σουτ από τα 6.75 (37-51), ενώ ο Πετρούσεφ έφερε και πάλι το +16 (37-53). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει, με τον Παπαγιάννη να καρφώνει για το 41-53 και τον Μαντζούκα να βάζει γκολ φάουλ για το 44-53. Η αντεπίθεση της ομάδας του Σερέλη συνεχίστηκε, με Πονίτκα και Τόμας να ρίχνουν το προβάδισμα του Αστέρα στους 5 (49-54) και τον Γουίλιαμς να γράφει το 52-54. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 52-55.

Με το καλημέρα της τέταρτης περιόδου, ο Γουόλτερς έριξε τη διαφορά στον πόντο (54-55) και ο Παπαγιάννης έδωσε στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα με 56-55, με τον Γουόλτερς να βάζει τρίποντο για το 59-55. Ο Ντόμπριτς απάντησε για το 59-58, όμως ο Γκριγκόνις έβαλε δύσκολο τρίποντο πάνω σε άμυνα για το 62-58 και ο Γουίλιαμς γκολ φάουλ για το 67-58. Δύο βολές του Παπαγιάννη έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10, με τον Πονίτκα να γράφει το 73-60 και να βάζει ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66

Πηγή: Sport-fm.gr

Ελλάδα: Τελευταία Ενημέρωση