«Πάτησε» την Παρτίζαν και επέστρεψε… δυναμικά ο Ολυμπιακός!

Συνέτριψε 87-58 την ελλιπή Παρτίζαν, βάζοντας τέλος στο σερί των δύο ηττών

Με άμυνα που... δάγκωνε -κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο- ο Ολυμπιακός συνέτριψε 87-58 την ελλιπή Παρτίζαν, βάζοντας τέλος στο σερί των δύο ηττών.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Εξαιρετική εκκίνηση από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι μέσα από την καλή τους άμυνα έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με πολυφωνία στην επίθεση πήγαν στο 14-4, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Παρά τα δύο γρήγορα προσωπικά φάουλ του Γουόκαπ, ο οποίος τέθηκε νοκ άουτ από νωρίς. Η αντίδραση της Παρτίζαν ήρθε με Πάντερ και Νάναλι, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα διατηρούσαν τους Πειραιώτες στο +10 (22-12), με τον Πάντερ να διαμορφώνει το 22-14 της πρώτης περιόδου.

Με την ίδια ενέργεια στην άμυνα στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου και τους Πίτερς και Σλούκα ο Ολυμπιακός πήγε στο +12 (30-28), στο 12’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τα λάθη με τον Νάναλι να βρίσκει ρυθμό και να σπρώχνει την Παρτίζαν σε σερί 7-0 (30-25), μέχρι το 15’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με καλές άμυνες και καλάθια των Πίτερς και Βεζένκοφ για το +10 (39-29), στο 17’. Οι ΛεΝτέι και Παπαπέτρου κράτησαν επιθετικά τους Σέρβους, με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να στέλνουν ξανά την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +11 (45-34), στο 19’. Ωστόσο, τα πολύ φθηνά λάθη στο φινάλε έδωσαν εύκολους πόντους στους φιλοξενούμενους και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 45-38.

Το τρίποντο του Παπανικολάου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +10 (48-38), στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά τα λάθη και η αστοχία έδωσαν αιφνιδιασμούς στην Παρτίζαν και εκείνη έκανε σερί 7-0 (48-45), στο 24’. Το τρίποντο του Βεζένκοφ «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα, με τους Λεσόρ και Παπαπέτρου να είχαν κοντά τους φιλοξενούμενους (55-49), στο 27’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα μέσα από την άμυνά τους για το +11 (60-49). Ο Πάντερ αντέδρασε και κατέβασε τη διαφορά (60-54), ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο η εξαιρετική άμυνα και ο «καυτός» Λαρεντζάκης -με δικούς του πόντους- έστειλαν την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +14 (68-54), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο δίλεπτο και από τους δύο, το τρίποντο του Σλούκα έστειλε τον Ολυμπιακό στο +17 (71-54). Η μόνη αντίδραση της Παρτίζαν ήταν ένα καλάθι του Πάντερ (71-56). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Σέρβοι έμειναν από δυνάμεις με τους Λαρεντζάκη, Σλούκα και Βεζένκοφ να ωθούν τους Πειραιώτες σερί 16-0 για το +31 (87-56) και τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 87-58.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-38, 68-54, 88-58