Πάτησε γκάζι και «λύγισε» τον ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός

Παρά την αντίσταση που επέβαλε ο ΠΑΟΚ...οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο

Το 6/6 στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League έκανε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 86-68 του αξιόμαχου ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική.

Συνέχεια στο αήττητο σερί του στο ελληνικό πρωτάθλημα έδωσε ο Ολυμπιακός, που αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τον πολύ καλό ΠΑΟΚ, επικράτησε με σκορ 86-68.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΜακΚίσικ και Λούντζης οι οποίοι πέτυχαν από 12 πόντους, με τον δεύτερο να έχει και 5 ασίστ. Ο Τζόουνς με 17 ξεχώρισε από τον ΠΑΟΚ, ενώ 14 πρόσθεσε στην συγκομιδή ο Κάρτερ.

Στο 6-0 πριν το ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο οι πειραιώτες, στο 1-5 υποχώρησε ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο παρκέ και προηγήθηκε 11-10 στο 4’, χάρη σε καλάθια του Τζόουνς. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στα τρίποντα και είχε σίγουρο σκοράρισμα μόνο από τον Φαλ, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες. Με καλάθια των Ντι Λίο και Γιάνκοβιτς, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στο +4 (19-15 στο 8’), όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν αρκετά καλάθια στο «ανοικτό» γήπεδο και μείωσαν σε 21-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

H συνέχεια ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι εκτός από τα καλά ποσοστά ευστοχίας τους, έπαιρναν πολλά επιθετικά ριμπάουντ, για το υπέρ τους 30-29 στο 14’, με τον Κάρτερ να βοηθάει στην επίθεση. Ακολούθησε ένα 9-0 σερί του Ολυμπιακού για το 38-30 δύο αγωνιστικά λεπτά αργότερα, με τους ΜακΚίσικ-Λούντζη να έχουν δώσει επιθετική πνοή, και την δημιουργία να είναι σε καλύτερα επίπεδα για τους γηπεδούχους. O ΠΑΟΚ όμως ισοφάρισε ξανά με τρίποντα των Γιώργου Καμπερίδη και Γκρίφιν, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 41-38.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα στο δεύτερο μέρος και παρότι ήταν άστοχοι ακόμα και σε εύκολα λέι απ, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (54-44 στο 26’), χάρη στην επιθετική άνοδο των Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ. Ο ΠΑΟΚ έχασε σε αυτό το διάστημα αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και έκανε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 17 πόντους, 64-47 χάρη σε σκοράρισμα και δημιουργίες του Λούντζη, δύο λεπτά πριν την τελευταία περίοδο, που άρχισε με σκορ 66-52.

Η άνοδος του Λοβ, βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 66-56 στο 34’, όμως ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη και ένας επιτυχημένος αιφνιδιασμός με κάρφωμα του πολύ καλού ΜακΚίσκ, έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στο +15 (71-56), με πεντέμισι λεπτά να απομένουν. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν το… παράτησαν, μείωσαν 71-63 στο 36’, όμως με καλάθια των Σλούκα και Μάρτιν, οι «ερυθρόλευκοι» δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να γίνουν πιο απειλητικοί και έφτασαν στην νίκη με το τελικό +18.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68.

*Την αναμέτρηση παρακολούθησε με πολιτικά δίπλα στον πάγκο του Ολυμπιακού, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Κουίνσι Έισι.