Κυρίαρχος και… άνετος Ολυμπιακός, «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό

Επικράτησε άνετα με 74-61 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα 74-61 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών στα playoffs της φετινής Stoiximan Basket League!

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα, κόντρα σε έναν υπερβολικά άστοχο Παναθηναϊκό, που τελείωσε το ματς με το απογοητευτικό 24/67 εντός πεδιάς.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σλούκας (16π, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαλ (double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ) και Βεζένκοφ (double-double με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ), ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Οκάρο, οι οποίοι σκόραραν από 13 πόντους.

Το ματς:

Νευρικό το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με τον Ντόρσεϊ να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι μετά από ενάμιση λεπτό αγώνα. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και ο Παναθηναϊκός έκανε συνεχόμενες λάθος επιλογές στην επίθεση, μένοντας χωρίς πόντο στα πρώτα 4:30 λεπτά του πρώτου τελικού. Ο Κασελάκης «έσπασε το ρόδι» για τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας σε 11-2, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι τρομερά άστοχος (ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 2/18 εντός πεδιάς), με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τις πολλές αδυναμίες των αντιπάλων του και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-4!

Με ένα σερί 15-6 και με καλάθια των Παπαπέτρου, Οκάρο και Έβανς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 29-19 στο 13’, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του, περνώντας μπροστά με 36-19 στο 17’, με τον Σλούκα να σκοράρει με τρίποντο και τρεις βολές που κέρδισε από τον αρνητικό Νέντοβιτς (0/7 σε εκείνο το σημείο του αγώνα). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά με +18 (38-20) και τους «πράσινους» να δυσκολεύονται πάρα πολύ στην επίθεση (7/38 εντός πεδιάς).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Φαλ να καρφώνει και να εκτοξεύει τη διαφορά στη μέγιστη διαφορά της υπέρ του Ολυμπιακού (42-20), ενώ οι «πράσινοι» συνέχισαν να αστοχούν διαρκώς, μένοντας χωρίς πόντο στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Με δύο τρίποντα των Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +23 (48-25) στο 25’, ενώ οι Παπαπέτρου και Σίβα μείωσαν σε 48-30. Ο Παπανικολάου κάρφωσε εντυπωσιακά μπροστά στον Παπαπέτρου για το 54-32 στο 28’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 55-38.

Με ένα μικρό σερί 7-0 και καλάθια των Παπαγιάννη και Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 55-42, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να μην χάνει την ψυχραιμία του και να αντιδρά σωστά, διατηρώντας την υπέρ του διαφορά σε υψηλά επίπεδα (61-44 στο 33') χάρη σε εύστοχα τρίποντα των Σλούκα και Παπανικολάου. Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά του πρώτου τελικού, με το τελικό 74-61 να αντικατοπτρίζει την άνεση με την οποία έκανε το 1-0 κόντρα στον αιώνιο αντίπαλό του.
Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Τρίτη 14/6 στις 21:00, όταν θα διεξαχθεί στο κλειστό του ΟΑΚΑ το δεύτερο παιχνίδι στη σειρά των τελικών!

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61