Μυθικός Μπάτλερ χάλασε την επιστροφή του Γιάννη και έβαλε στα σχοινιά τους Μπακς

To Μαϊάμι με ρεκόρ καριέρας του Τζίμι Μπάτλερ (56π.) έκανε το 3-1 και απέχει μια νίκη από την πρόκριση.

Οι Μπακς έδειχναν έτοιμοι για το 2-2, αλλά το Μαϊάμι είχε άλλη άποψη. Με τον Τζίμι Μπάτλερ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 56 πόντους επέστρεψαν από το -12 στα τελευταία έξι λεπτά, επικράτησαν 119-114 και έκαναν το 3-1 χαλώντας την επιστροφή του Γιάννη Αντετοκούνμπο από τον τραυματισμό του στη μέση. Πλέον η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου δεν έχει περιθώρια λάθους και πρέπει να πάρει τρία σερί ματς αν θέλει να περάσει στα ημιτελικά της Ανατολής.

Ο ηγέτης των Χιτ είχε 15/18 βολές, 16/20 δίποντα και 3/8 τρίποντα, με τους Μπαμ Αντεμπάγιο και Κέιλεμπ Μάρτιν να ακολουθούν με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ο Greek Freak παίζοντας με ενοχλήσεις που ήταν εμφανείς στη διάρκεια του αγώνα έκανε το έβδομο φετινό του τριπλ-νταμπλ και τρίτο στην καριέρα του στα playoffs με 26 πόντους (2/4 βολές, 12/21 δίποντα και 0/1 τρίποντο), 12 ασίστ, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 6 λάθη σε 38 λεπτά. Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 36 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από 14 πόντους είχαν οι άστοχοι Κρις Μίντλετον (4/12) και Τζρου Χόλιντεϊ (6/19).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή αποφασισμένοι να φέρουν τη σειρά στα ίσα και να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα έδρας. Ο Giannis παρότι σε κάποια σημεία έδειχνε να μορφάζει λόγω της μέσης του ήταν εξ αρχής αποτελεσματικός τελειώνοντας με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ την πρώτη περίοδο, που έκλεισε με +5, 28-33. Ο Μπάτλερ κρατούσε στο ματς τους Χιτ, αλλά μετά το 38-38 ήρθε ένα σερί 9-0 των Μπακς, που πήγαν στην ανάπαυλα με +7 (50-57) και τον Greek Freak πολύ ορεξάτο με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το Μιλγουόκι παίζοντας πολύ σωστό μπάσκετ σκαρφάλωσε και στο+15 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και ο Αντετοκούνμπο με προσωπικό καλάθι έφερε τα «ελάφια» στο 78-89 μετρώντας 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Το Μαϊάμι δεν κατέθεσε τα όπλα και με τον φοβερό Μπάτλερ πέρασε μπροστά (102-101), 3:17 πριν το τέλος, με ένα 13-0 μέσα σε λιγότερο από δυόμισι λεπτά. Ο Γιάννης απάντησε με γκολ-φάουλ (102-104), αλλά ο Μπάτλερ με δύο μεγάλα σουτ έφερε την ομάδα του στο 112-109, με 58’’ να απομένουν. Ο Χόλιντεϊ έκανε λάθος και το έκτο φάουλ του Μίντλετον έδωσε στον Μπάτλερ την ευκαιρία να γράψει το 114-19 στα 47’’ αποτελειώνοντας τους Μπακς.
Το πέμπτο ματς θα γίνει στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Πέμπτης (04:30).
Δωδεκάλεπτα: 28-33, 50-57, 78-89, 119-114

Πηγή: Sport-fm.gr

NBA: Τελευταία Ενημέρωση