Αποτελείωσαν τους Χιτ και στέφθηκαν πρωταθλητές οι Νάγκετς!

Επικράτησαν με 94-89 και κατέκτησαν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους

Ιστορική μέρα για τους Ντένβερ Νάγκετς, οι οποίοι επικράτησαν 94-89 των Μαϊάμι Χιτ, έκαναν το 4-1 στη σειρά των τελικών και στέφθηκαν πρωταθλητές του NBA για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Έχοντας σε ακόμα ένα παιχνίδι τους για μεγάλο πρωταγωνιστή τον MVP των τελικών, Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος είχε 28 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ, οι Νάγκετς έκαμψαν την αντίσταση των Χιτ, οι οποίοι το πάλεψαν μέχρι τέλους, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν και να επιστρέψουν τη σειρά στην έδρα τους.

Άξιοι συμπαραστάτες του Γιόκιτς οι Πόρτερ (16π, 13 ριμπ.) και Μάρεϊ (14π, 8 ασίστ), ενώ για τους Χιτ ξεχώρισαν οι Μπάτλερ (21π.), Αντεμπάγιο (20π, 12 ριμπ.) και Στρους (12π, 8 ριμπ.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και άστοχες στα πρώτα της λεπτά. Οι Χιτ πήραν προβάδισμα με 5-0, πριν χάσουν 11 συνεχόμενες προσπάθειες, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να φτιάξουν σερί 12-0 και να περάσουν μπροστά με 12-5. Ο Στρους έσπασε» το ρόδι για την ομάδα του Μαϊάμι, ο Γιόκιτς σκόραρε με τρίποντο τους πρώτους του πόντους στο ματς, ενώ οι Χιτ με σερί 6-0, πλησίασαν σε «απόσταση αναπνοής» (18-16). Με τον Αντεμπάγιο να κυριαρχεί και να έχει 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 24-22.

Ο Μπάτλερ πέτυχε τους πρώτους του πόντους στις πρώτες επιθέσεις της δεύτερης περιόδου, για το 22-28, ενώ ο Μπράουν με συνεχόμενα καλάθια του μείωσε σε 27-30 για τους Νάγκετς. Με ένα σερί 9-0 και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ρόμπινσον, οι Χιτ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +10 (29-39), πριν οι Γιόκιτς, Κάλντγουελ-Πόουπ και Μπράουν μειώσουν σε 35-39 για τους γηπεδούχους. Ο Λάουρι με διαδοχικά μεγάλα δικά του τρίποντα, έβαλε τους Χιτ μπροστά με 45-39, ενώ ο Πόρτερ μείωσε για το 44-51 του πρώτου ημιχρόνου, με εντυπωσιακό κάρφωμα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Γιόκιτς, ενώ οι Στρους και Βίνσεντ διαμόρφωσαν το 47-55. Ο Λοβ με τρίποντο έγραψε το 51-58, ενώ ο Γιόκιτς έφτασε τους 16 προσωπικούς πόντους, μειώνοντας σε 56-60, πριν ο Μάρει ισοφαρίσει σε 60-60 με το πρώτο εύστοχο τρίποντό του στο παιχνίδι. Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Νάγκετς να παίρνουν μετά από πολύ ώρα το προβάδισμα (69-66) με τρίποντο του Πόρτερ, πριν ο Λάουρι σκοράρει δικό του μεγάλο τρίποντο, βάζοντας ξανά μπροστά τους Χιτ (71-70) με τη λήξη της τρίτης περιόδου!

Ο Γιόκιτς από κοντά και ο Μάρεϊ με τρίποντο ως αποτέλεσμα υπέροχης κυκλοφορίας της μπάλας, έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Νάγκετς με την ένατξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ ο Λάουρι με ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο, μείωσε σε 77-76 για τους Χιτ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Γιόκιτς, προηγήθηκαν με 83-76, ενώ σε εκείνο το σημείο του ματς ο (άφαντος έως τότε) Μπάτλερ σκόραρε δύο τρίποντα και 9 σερί πόντους, για το 86-85. Ωστόσο, στην «τελική ευθεία» του ματς οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχη, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 94-89 και κατακτώντας τον πολυπόθητο τίτλο!

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 44-51, 70-71, 94-89