«Ξέσπασε» στην τέταρτη περίοδο και καθάρισε τη Βίρτους η Βαλένθια

Η ισπανική ομάδα επικράτησε με 79-68

Με σερί 15-0 στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια νίκησε στο «Λα Φοντέτα» τη Βίρτους Μπολόνια 79-68 για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε τις 15 νίκες.

Τα περιφερειακά σουτ των «νυχτερίδων» έφερε το 8-2 και το 10-4 στην αρχή της αναμέτρησης στο Λεβάντε με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς σε αυτό το διάστημα. Ενς σερί 7-0 της Βίρτους με επιθετική πολυφωνία έφερε την ανατροπή και το +2 για τους Ιταλούς και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές στα επόμενα λεπτά, με τον Μίκι να ολοκληρώνει στο 17-19 το πρώτο δεκάλεπτο.

Ένα 4-0 της Βίρτους στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το 19-23 στους κατόχους του Euro Cup, όμως η Βαλένθια με δικό της σερί 6-0 έφερε το +2 σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Το τρίποντο του Μανιόν έφερε το 29-32 κι ένα σερί 4-0 των Ισπανών έφερε το +4. Το τρίποντο του Εβανς έκανε το 38-36 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 40-38. Η Βαλένθια είχε 13/23 δίποντα αι 13 ριμπάουντ κι η Βίρτους 7/7 βολές και 14 ριμπάουντ.

Η Βαλένθια διατηρούσε το +3 με +4 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως το 5- 0 σερί της Βίρρους έφερε το +1 για τη ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο. Ένα προσωπικό σερί 4-0 του Πραντίγια έφερε το 50-47, η Βίρτους απάντησε με σερί 4-0 για το +1 κι ένα σερί των «νυχτερίδων» 4-0 έφερε το 56-52, με το τρίποντο του Μίκι να φέρνει το 58-57 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.