Θλιβερός Παναθηναϊκός, παραδόθηκε άνευ όρων στη Φενέρ…

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 107-77

Τον τίτλο του αουτσάιντερ στο ματς με τη Φενέρ επιβεβαίωσε και με το... παραπάνω ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» καταποντίστηκαν στην Τουρκία, και ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια 107-77. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς με αυτόν τον τρόπο έπεσε στο 2-6, με την υπερηχητική Φενέρ να ανεβαίνει στο 7-1 και να παραμένει μόνη στην κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ μετά την πρώτη περίοδο, ήταν μονοδιάστατος επιθετικά και παθητικός στην άμυνα. Μέσα σε όλα αυτά προστέθηκε και η αναγκαστική αποχώρηση του Γκριγκόνις με πρόβλημα στη μέση, που ελαχιστοποίησε τις λύσεις των «πρασίνων».

Η Φενέρ, από την άλλη, είχε πολυφωνία στην επίθεση, έβρισκε όπως και όποτε ήθελε τον δρόμο προς το καλάθι, και έφτασε με αυτόν τον τρόπο σε μια άνετη νίκη, με την οποία απέδειξε πως είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα αυτή τη στιγμή στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν... όλοι. Ο Γουίλμπεκιν ήταν ασταμάτητος με 19 πόντους, ο Νάιτζελ Χέιζ έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε με 16, ενώ ο Καλάθης είχε και πάλι πολύπλευρη παρουσία με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από το «τριφύλλι», μοναδικοί διασωθέντες ήταν ο εξαιρετικός Ντουέιν Μπέικον, που πέτυχε 20 πόντους, και ο Γιώργος Παπαγιάννης, με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Νέιτ Γουόλτερς, επίσης, βοήθησε πολύ, αλλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, και τελείωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους και 5 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός στο ματς και δέχτηκε πολύ γρήγορα ένα 7-0, αναγκάζοντας τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά τη διακοπή, οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι, μείωσαν τη διαφορά με συνεχόμενους πόντους του Νέιτ Γουόλτερς, και πέρασαν μέχρι και μπροστά μετά από πέντε σερί πόντους του εξαιρετικού Μπέικον (20-22). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με εξαιρετική επιθετική παρουσία του Παναθηναϊκού και προβάδισμα τριών πόντων υπέρ του (22-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» μπήκαν όπως και στο πρώτο, δηλαδή χωρίς συγκέντρωση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα 13-0 σερί της Φενέρ, που έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (35-25), βρίσκοντας λύσεις από μακριά με Μαχμούτογλου και Έντουαρντς. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά μονοδιάστατοι στην επίθεση, σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά με ατομικές προσπάθειες του Μπέικον. Από την άλλη, η πολυπρόσωπη Φενέρ έβρισκε όπως ήθελε τον δρόμο στο καλάθι. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν και πάλι στους επτά (43-36), ωστόσο ένα ξέσπασμα του Γουίλμπεκιν τους οδήγησε στην ανάπαυλα με διαφορά 15 πόντων να καλύψουν (55-40).

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά από την πλευρά του Παναθηναϊκού. Η Φενέρ με τον Καλάθη σε δημιουργικό «οίστρο» έβρισκε πολλές λύσεις επιθετικά, και με καλάθι του φοβερού Γουίλμπεκιν έφτασε στο +20 για πρώτη φορά (69-49). Οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν λύση στο πρόβλημα του Αμερικανού, ενώ με τον Χέιζ να μπαίνει στο παιχνίδι έφτασαν και στο +24 (75-51). Τελικά, με τρίποντο στη λήξη του Μαχμούτογλου η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 78-55 για τους γηπεδούχους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν πια διαδικαστική καθώς το ματς είχε πρακτικά τελειώσει. Η Φενέρ παρέμεινε άνετα μπροστά στο σκορ με πάνω από 20 πόντους. Ο Νάιτζελ Χέιζ ήταν ο νέος επιθετικός πόλος των Τούρκων, που με συνεχόμενους δικούς του πόντους διαμόρφωσε το +27 για τη Φενέρ (93-66). Η διαφορά με τον Χαζέρ να βρίσκει και αυτός ρυθμό έφτασε και στους 32 (103-71), με τη Φενέρ τελικά να παίρνει τη νίκη χωρίς να απειληθεί καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77