Μυθικός Μάρκανεν ισοπέδωσε την Κροατία και έστειλε τη Φινλανδία στους «8»!

Με τον Λάουρι Μάρκανεν να κάνει πράματα και... θάματα, η Φινλανδία νίκησε 94-86 την Κροατία

Μέγας είσαι… Λάουρι Μάρκανεν και θαυμαστά τα έργα σου!

Ο 25χρονος φόργουορντ ήταν ασταμάτητος απέναντι στην Κροατία, οδηγώντας τη Φινλανδία στη νίκη (94-86) και την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ απέναντι στην Ισπανία!

Το ματ

Με τον Μάρκανεν να μπαίνει ορεξάτος η Φινλανδία προηγήθηκε αρχικά 13-6 και με τη βοήθεια του Σάλιν η διαφορά πήγε στο +8 (18-10), μέχρι το 6’. Ωστόσο, στη συνέχεια και με την είσοδο του Σίμον στο παρκέ, η Κροατία έκανε την ανατροπή και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (20-21).

Με σερί 4-0 ξεκίνησε η Χρβάτσκα στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +5 (20-25), αλλά με την επιστροφή του Μάρκανεν στο ματς, οι Φινλανδοί απάντησαν με δικό τους 7-0 (27-25), μέχρι το 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν ξέφρενο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να ήταν το 45-43, χάρη σε καλάθι του Λιτλ.

Η Κροατία είχε τον έλεγχο στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τους Μπογκντάνοβιτς και Σμιθ να την στέλνουν στο +4 (52-56), στο 24’. Ακολούθησε η απάντηση της Φινλανδίας με μπροστάρη τον Μάρκανεν για το +4 (61-57), στο 27’. Ο Μπογκντάνοβιτς αντέδρασε για την ισοφάριση (65-65), αλλά το τρομερό buzzer beater του νέου φόργουορντ των Τζαζ διαμόρφωσε το 67-65 της τρίτης περιόδου!

Πολλά μεγάλα σουτ εκατέρωθεν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με το σκορ στη ισοπαλία (77-77), μέχρι το 35’. Στη συνέχεια, οι Φινλανδοί έσφιξαν αμυντικά και αναγκάζοντας σε λάθη την Κροατία έτρεξαν σερί 10-0, για το +10 (87-77), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς δεν έδειξαν ότι μπορούν να επιστρέψουν και οι Φινλανδοί πήραν τη νίκη με το τελικό 94-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-43, 67-65, 94-8