Μέγας… Σλούκας με επικό buzzer beater «ξέρανε» τη Φενέρ!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 72-71 τη Φενέρμπαχτσε, μέσα στην Πόλη και κάνοντας το 2-1 απέχει μία νίκη από το Κάουνας

Κώστας Σλούκας ο… Μεγαλοπρεπής στην Πόλη!

Αν και ο Ολυμπιακός ήταν με την πλάτη στον τοίχο στα 3,9’’ πριν από τη λήξη, ο διεθνής γκαρντ με ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο από τα 8,5 μέτρα, του χάρισε τη νίκη (72-71) απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και πλέον χρειάζεται άλλη μία για την πρόκριση στο Final Four!

Λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος ο Γουόκαπ με ένα τεράστιο λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα, που έδωσε την ευκαιρία στον Γκούντουριτς να βάλει μπροστά (71-69) την ομάδα του Ιτούδη.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Οι πρώτες… αναγνωριστικές επιθέσεις ήταν εύστοχες και για τους δύο (5-5) στο πρώτο δίλεπτο. Στη συνέχεια, η Φενέρ πήρε απανωτά επιθετικά ριμπάουντ και με τους Τζεκίρι και Ντόρσεϊ πήγε στο +6 (11-5). Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με Βεζένκοφ και Γουόκαπ, πλησιάζοντας στο καλάθι (13-11), στο 5’. Η αντίδραση των Τούρκων ήρθε από Πιερ και Καλάθη για το νέο +6 (19-13), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, αμφότεροι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, αλλά το buzzer beater του Χέιζ διατήρησε τη διαφορά για τους γηπεδούχους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15).

Με λάθη και άστοχες προσπάθειες ακόμη και κάτω από το καλάθι μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Φενέρ να κάνει σερί 5-0 με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ, για το +11 (26-15). Στη συνέχεια, ήρθε η αντίδραση από τους «ερυθρόλευκους». Με απανωτές καλές άμυνες, εξασφαλίζοντας τα αμυντικά ριμπάουντ και με τον Σλούκα να έρχεται πολύ ορεξάτος από τον πάγκο, οι Πειραιώτες έκαναν επιμέρους σκορ 2-14, περνώντας μπροστά (28-29), στο 16’. Η απάντηση του Ιτούδη ήταν η είσοδος του Έντουαρντς, για το προσπέρασμα (33-31), στο 18’. Ωστόσο, ο Σλούκας απάντησε… αμέσως και με βοήθεια από Πίτερς και Μπλακ οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν σερί 7-0 για το +5 (33-38), με τις βολές του Γκούντουριτς να διαμορφώνουν το 35-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Τραγικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος. Από τη μία, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάκιστες και άστοχες επιλογές στην επίθεση και από την άλλη η άμυνά τους ήταν σαν… βούτυρο. Έτσι, η Φενέρμπαχτσε βρήκε ρυθμό με μπροστάρη τον Καλάθη και έχοντας βοήθεια από Τζεκίρι και Ντόρσεϊ έκανε επιμέρους σκορ 14-3, για το +8 (49-41), στο 27’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν κάποιες άμυνες και με τους Παπανικολάου και Σλούκας ροκάνισαν τη διαφορά (51-45), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός κρατιόταν στο ματς χάρη στον Σλούκα (55-50), με τον Μότλι να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να δημιουργεί προβλήματα, στέλνοντας τη Φενέρ στο +9 (60-51), στο 23’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση μέσα από την άμυνά τους και με τις δημιουργίες του Σλούκα και τον Βεζένκοφ να βρίσκει το… χέρι του, έκαναν σερί 13-0, για το προβάδισμα (60-64), στο 26’. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Μπαρτζώκα, ενώ από την άλλη οι Ντόρσεϊ και Καλάθης με μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. έκαναν επιμέρους σκορ 9-2 για το προβάδισμα (69-66), στο 38’. Έπειτα από μία καλή άμυνα, ο Βεζένκοφ ισοφάρισε με τρίποντο (69-69), στα 48,8’’ πριν από τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Ντόρσεϊ αστόχησε, αλλά ο Γουόκαπ έκανε λάθος, δίνοντας νέα κατοχή στους γηπεδούχους, με τον Γκούντουριτς να κάνει το 71-69, στα 3,9’’ πριν από τη λήξη. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Σλούκα, ο οποίος με ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ buzzer beater τρίποντο έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό (71-72)!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72