Λύγισε ξανά τη Ζάλγκιρις και «αγγίζει» το Final-4 η Μπαρτσελόνα

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 89-81 και έκαναν το 2-0 στη σειρά με τους Λιθουανούς

Υπέταξε ξανά τη Ζάλγκιρις στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και έκανε άλμα πρόκριση στο Final-4 της φετινής Ευρωλίγκας η Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί μπορεί να δυσκολεύτηκαν πολύ περισσότερο σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι της σειράς, όμως τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 89-81, κάνοντας το 2-0 και πλέον θα ταξιδέψουν στο Κάουνας έχοντας δύο ευκαιρίες να τελειώσουν την υπόθεση-πρόκριση.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους οι Βέσελι (26π με 10/13 δίποντα) και Μίροτιτς (22π.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν Μπραζντέικις (20π με 3/5 τρίποντα) και Ουλανόβας (13π με 2/3 τρίποντα).

Η Ζάλγκιρις κατάφερε να επιβάλει τον αργό της ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα με 7-5 και 10-7 χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα από Ουλανόβας και Μπραζντέικις. Η Μπαρτσελόνα βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και πέρασε μπροστά 14-12 με εύστοχο τρίποντο του Αμπρίνες, όμως η Ζάλγκιρις απάντησε με σερί 7-0, περνώντας μπροστά με +5 (14-19), πριν οι γηπεδούχοι πλησιάσουν στον πόντο (20-21) με τον Γιοκομπάιτις, στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στη θέση του οδηγού (22-21) με τον Σερτάτς Σανλι στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά με 25-22, ενώ σε εκείνο το σημείο του ματς ανέλαβε δράση ο Βέσελι, ο οποίος με έξι σερί δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 31-31 για τους «μπλαουγκράνα», φτάνοντας τους 12 προσωπικούς. Ο Βέσελι συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ (ολοκλήρωσε τη δεύτερη περίοδο με 18 πόντους, 6/7 δίποντα, 6/6 βολές) και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, ενώ οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το ελάχιστο προβάδισμα (45-44).

Χωρίς ρυθμό στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες, με τον Μίροτιτς να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, βάζοντας μπροστά την Μπαρτσελόνα με 51-47. Η Ζάλγκιρις επέστρεψε με πέντε διαδοχικούς πόντους του Λεκαβίτσιους και με μικρό σερί 7-2 πλησίασε στον πόντο (57-56), ενώ πέρασε και μπροστά με τρίποντο του Μπραζντέικις (60-61). Ο Κούριτς απάντησε άμεσα με δικό του εύστοχο σουτ από μακριά, ενώ ο Λαπροβίτολα με buzzer-beater τρίποντο διαμόρφωσε το 68-66 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου!

Η Ζάλγκιρις δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε πόντο στα 2μιση πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τους Μίροτιτς και Βέσελι να δίνουν αέρα έξι πόντων (72-66) στους γηπεδούχους, όμως μετά από μια τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Γιασικεβίτσιους και ένα εύστοχο τρίποντο του Σμιτς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 74-73. Ο Μίροτιτς συνέχισε να αποτελεί εγγύηση για την Μπαρτσελόνα στην επίθεση και έφτασε τους 22 προσωπικούς πόντους, διαμορφώνοντας το 82-78, η Ζαλγκίρις σκόραρε μόνο με ένα τρίποντο του Μπραζντέικις στα τελευταία 3μιση λεπτά της αναμέτρησης και έτσι η Μπάρτσα έφτασε στη νίκη με 89-81!

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-44, 68-66, 89-81