Αφεντικό η Μπάγερν στον γερμανικό «εμφύλιο»!

Οι «Βαυαροί» επικράτησαν της Άλμπα 79-77

Ξύπνησε και... ποιος τη σταματάει η Μπάγερν! Οι «Βαυαροί» μετά τη νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές «άλωσαν» το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα 79-77 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκαν στο 2-5 με τους «κίτρινους» να πέφτουν στο 3-4.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον έλεγχο, έβρισκε πάντα απάντηση στις προσπάθειες της Άλμπα να επιστρέψει, και άντεξε στην πίεση των τελευταίων λεπτών, παίρνοντας το σπουδαίο «διπλό».

Κορυφαίοι των πληθωρικών Βαυαρών ήταν οι Αντρέας Ομπστ και Ογκουστίν Ρούμπιτ που πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ βοήθησε πολύ ο Κόρεϊ Γουόλντεν με 12 πόντους και 6 ασίστ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζαλίν Σμιθ που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους. Από κοντά και το «πολυεργαλείο» Σίκμα, με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά και ο απρόσμενος πρωταγωνιστής Μάλτε Ντελόου, που σκόραρε 13 πόντους.

To ματς

Το παιχνίδι κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ισορροπημένο, ωστόσο η Μπάγερν Μονάχου έκλεισε πολύ δυναμικά και με ένα εντυπωσιακό σερί 14-2 στα τελευταία λεπτά έφτασε μέχρι και το +14, πριν ο Τζαλίν Σμιθ με τρίποντο στη λήξη διαμορφώσει το σκορ της πρώτης περιόδου(15-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά της Άλμπα Βερολίνου να κάνει ένα καλό διάστημα. Το 15-28 έγινε 32-32 με απρόσμενο ήρωα τον Μάλτε Ντελόου, με την ομάδα του Ίσμαελ Γκονζάλεθ να επιστρέφει στο ματς. Η Μπάγερν έβγαλε... αντίδραση στην αντίδραση και με ένα δικό της σερί έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 6 πόντων (39-45).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Μπάγερν έφτασε στο +8 (41-49), πριν δεχτεί ένα εντυπωσιακό 13-0 που έφερε την Άλμπα σε θέση οδηγού (54-49), με τον Ντελόου να συνεχίζει να είναι ασταμάτητος. H ομάδα του Τρινκιέρι απάντησε με δικό της 11-0 και επανήλθε στο προβάδισμα (54-60), με την κάθε ομάδα να έχει τα διαστήματα της. Τελικά, το τρίτο μέρος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα δέκα πόντων για τους «Βαυαρούς» (58-68).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου παρέμενε στο +10 (66-76). Η Άλμπα με Σίκμα και Βέτζελ έκανε μια τελική αντεπίθεση και μείωσε στους τρεις (75-78). Τελικά, με μια κρίσιμη βολή του Ρούμπιτ και καλές άμυνες, η ομάδα του Τρινκιέρι κατάφερε να πάρει το σπουδαίο διπλό στο Βερολίνο.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-45, 58-68, 77-79