Υποκλίθηκε ο Τσιτσιπάς σε έναν… αρχοντικό Τζόκοβιτς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έβαλε όλες τις δυνάμεις του, όμως ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-0 σετ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έμοιαζε αλάνθαστος στα κρισιμότερα σημεία της αναμέτρησης και υποχρέωσε τον Στέφανο Τσιτσιπά σε ήττα με 2-0 σετ (6-4, 7-6), με το ματς να κρίνεται στο tie break υπέρ του Σέρβου στο πλαίσιο των ATP Finals.

Στο πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς μπήκε δυναμικά και αμέσως έπραξε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ (1-0). Ο Σέρβος με διάθεση να αποκτήσει απόσταση ασφαλείας, υπερασπίστηκε το σερβίς του και πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα (2-0). Ο Έλληνας τενίστας έπρεπε να… απαντήσει και στο επόμενο γκέιμ με αυταπάρνηση και ψυχραιμία, μείωσε δίχως να αφήσει τον αντίπαλό του να... χαθεί στον ορίζοντα. Από εκεί και πέρα, ο καθένας έθεσε σε προτεραιότητα το σερβίς του, όμως ο 21 φορές νικητής Grand Slam κρατούσε τον τελευταίο λόγο. Ο Τσιτσιπάς έκανε το καθήκον του, έφτασε στο 5-4 γκέιμς και κυνηγούσε το μπρέικ προκειμένου να δώσει νέο νόημα στον αγώνα. Παρόλα αυτά, ο άλλοτε Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς συνειδητοποιημένος πως σε περίπτωση που ξεκινήσει ανάλογα με το εναρκτήριο σετ, τα περιθώρια στενεύουν, έβγαλε όλο το τσαγανό του στο court. Πήρε προβάδισμα στα γκέιμς (1-0), δίνοντας μία ξεκάθαρη απάντηση στον Τζόκοβιτς ενόψει της συνέχειας. Η αναμέτρηση ήταν ένα κοντράστ συναισθημάτων, με τους δύο τενίστες να εναλλάσσονται το πλεονέκτημα. Ο Τσιτσιπάς επιδίωξε στο 7ο γκέιμ να πράξει το μπρέικ, αλλά ο Σέρβος βρήκε λύση από το σερβίς, όπλο που δεν τον βοήθησε ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο ματς. Ο νικητής του θεσμού το 2019 εξασφάλισε με το 6-5 γκέιμς, πως το σετ θα κριθεί τουλάχιστον στο tie break. Έτσι, ο Τζόκοβιτς έκανε το πρώτο βήμα για το 6-6 γκέιμς και στη συνέχεια γνώριζε πως του παρουσιαζόταν η ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Εκεί, ήταν ανώτερος από την αρχή μέχρι το τέλος και επικράτησε στο tie break με 6-4 και το 2-0 σετ.

14 straight opening round wins at the #NittoATPFinals for @DjokerNole  pic.twitter.com/eevGTXX8gt