Πάτησε γκάζι και καθάρισε ο Τζόκοβιτς

«Καθάρισε» την πρόκριση στα 4 σετ, για να φτάσει τις 25 συνεχόμενες νίκες στο Wimbledon

Μπορεί να έχασε το 2ο set του στη φετινή διοργάνωση, από τον εμπνευσμένο, Τιμ Βαν Ράιτχοβεν, όμως ο Νόβακ Τζόκοβιτς… αγρίεψε μετά το 1-1 και με συνοπτικές διαδικασίες απέκλεισε τον 25χρονο Ολλανδό, για να μπει στην τελική “8άδα” του Wimbledon.

Ο υπερασπιστής του τίτλου στο Λονδίνο, έχασε μόλις τρία games στα δυο τελευταία sets του αγώνα και έβαλε φρένο στο αήττητο σερί οκτώ αναμετρήσεων του Βαν Ράιτχοβεν στο γρασίδι.

Μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά μάχης, ο Νο1 του ταμπλό, επικράτησε του Νο104 τενίστα του κόσμου, με 6-2, 4-6, 6-1, 6-2 και “σφράγισε” το ντέρμπι με τον Γιάνικ Σίνερ, στην επόμενη φάση του Λονδρέζικου Slam.

Το επίπεδο τένις που έπιασε ο Νόλε στο 3ο και το 4ο set του αγώνα με τον Βαν Ραιτχόβεν, ήταν, πραγματικά, τρομακτικό.

Ειδικά, στο 3ο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Σέρβος έκανε… δυο αβίαστα λάθη, για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με τον Ολλανδό αντίπαλό του να μην μπορεί να καταλάβει, τι τον χτύπησε.

Αν και έβγαλε 20 άσους στο παιχνίδι, ο 25χρονος αντιμετώπισε 17(!) break points, κόντρα στον καλύτερο receiver όλων των εποχών. Ο Τζόκοβιτς εκμεταλλεύτηκε τις έξι από τις 17 ευκαιρίες που δημιούργησε και “πέταξε” για τα προημιτελικά.

Με 28 winners και 19 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε τον αγώνα 4ου γύρου ο 35χρονος, που κέρδισε 71/97 πόντους πίσω από το σερβίς του και παρά το τρομερό 2ο set του Βαν Ράιτχοβεν, δεν έχασε την ψυχραιμία του, “κλείνοντας” το ματς με σχετική άνεση.

Κόντρα στον Σίνερ, ο Τζόκοβιτς θα παίξει τον 5ο συνεχόμενο προημιτελικό του στο All England Club και συνολικά 13ο της καριέρας του στο Championships.