Λύγισε ο Αλιασίμ τον… τραυματία Τζόκοβιτς

Ο Καναδός πήρε την νίκη με 2-0 σετ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Υπόλοιπου Κόσμου

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ επί του Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-0 σετ, παρότι ο Σέρβος στα μέσα του πρώτου σετ αντιμετώπισε ενοχλήσεις στον δεξί καρπό, γεγονός που επηρέασε σημαντικά τη ταχύτητα του σερβίς και του forehand του.

Στο πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε δυναμικά και φαινόταν πως θα συνεχίσει να αγωνίζεται με σπασμένα τα φρένα, αλλά αμέσως έγινε αντιληπτό πως αισθανόταν ενοχλήσεις στον δεξί καρπό, εξαιτίας των κινήσεων που έπραττε. Ο αντίπαλός του γρήγορα μάζεψε τη διαφορά με τα μπρέικ που πήρε και προηγήθηκε με 1-0 σετ (6-3).

Το δεύτερο σετ αν και ξεκίνησε με τον Αλιασίμ σε θέση ισχύος (2-0 γκέιμς), εξελίχθηκε σε μία αντεπίθεση του 21 φορές νικητή Grand Slam ώστε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί η ανωτερότητα του νεαρού τενίστα φάνηκε, επικρατώντας με 7-3 και παίρνοντας τη νίκη με 2-0 σετ.

Πλέον, η ομάδα του Υπόλοιπου Κόσμου προηγείται της Ευρώπης με 10-8 στο τελικό σκορ.

Πηγή: sportfm.gr