Καθάρισε τη Γουάνγκ και ξεκίνησε με το... δεξί στο Νότιγχαμ η Σάκκαρη!

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε το καθήκον της κόντρα στη Γουάνγκ

Έκανε το καθήκον της, επικράτησε 2-0 της Γουάνγκ και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το τουρνουά του Νότιγχαμ η Μαρία Σάκκαρη!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δυσκολεύτηκε στο δεύτερο σετ, καθώς όχι μόνο έχασε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι, ενώ κινδύνευσε και με την ισοφάριση. Ωστόσο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έκλεισε το δεύτερο σετ, επιβεβαιώνοντας πως δικαίως βρίσκεται στο Νο. 1 του ταμπλό.

Επόμενη αντίπαλος της θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού Κορνέ-Σιόν, σε παιχνίδι που θα λάβει χώρα την Τετάρτη (14/6).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο τενίστριες να διατηρούν το σερβίς τους. Η Σάκκαρη έκανε το 3-2 και αμέσως μετά «έσπασε» αυτό της Κινέζας, για το 4-2. Αφού έφτασε εύκολα στο 5-2, έκανε ένα ακόμη μπρέικ, κλείνοντας το πρώτο σετ με 6-2 για το 1-0.

Στην αρχή του δευτέρου σετ, όμως, η Γουάνγκ μπήκε πολύ δυνατά και ξεκίνησε με μπρέικ για το 1-0. Ωστόσο, στο 4ο game η Σάκκαρη το πήρε πίσω, κάνοντας το 2-2. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δύο τενίστριες να διατηρούν το σερβίς τους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγείται στο τάι μπρέικ. Μάλιστα, στο 12ο game, το Νο. 1 του ταμπλό στο «250άρι» είχε την ευκαιρία να κλείσει το ματς, διαθέτοντας τρία break points, χωρίς να τα καταφέρνει.

Στο τάι-μπρέικ, λοιπόν, η Κινέζα τενίστρια ξεκίνησε και πάλι πολύ δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα ακόμη και με 5-2. Ωστόσο, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε, ενώ έσβησε και set point, κάνοντας το 6-6. Στη συνέχεια, παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένη και έκανε το 8-6 για το 2-0 σετ, τελειώνοντας το παιχνίδι.

Τα σετ (2-0): 6-2, 7-6 {8-6}

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση