Έφερε «τούμπα» τον Ρούνε και κατέκτησε το Monte Carlo Masters ο Ρούμπλεφ!

O Ρώσος τενίστας νίκησε με ανατροπή και 2-1 σετ τον Χόλγκερ Ρούνε

Το πρώτο 1000άρι της καριέρας του κατέκτησε ο Αντρέι Ρούμπλεφ!

O Ρώσος τενίστας νίκησε με ανατροπή και 2-1 σετ τον Χόλγκερ Ρούνε, φτάνοντας στην κορυφή του Monte Carlo Masters, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα 2 ωρών και 34 λεπτών! Από την πλευρά του, ο 19χρονος Δανός δεν κατάφερε να πάρει το δεύτερο Masters της καριέρας του αλλά και να γίνει μόλις ο πέμπτος στην ιστορία που κατακτά το τουρνουά του Μονακό πριν καν συμπληρώσει τα 20 του χρόνια.

Ο Ρούνε ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ (7-5). Στο δεύτερο, ο Ρούμπλεφ έβγαλε αντίδραση και έφτασε πολύ εύκολα στην ισοφάριση (6-2).

Παρόλα αυτά, ο Δανός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και βρέθηκε μπροστά 4-1 games στο τρίτο σετ, έχοντας μάλιστα και την ευκαιρία για να κάνει το 5-1 (40-30)! Κάπου εκεί, άρχισε η αντεπίθεση του Ρούμπλεφ, που ισοφάρισε σε 4-4 και τελικά κατέκτησε το τελευταίο σετ και τη νίκη με σκορ 7-5!