Αποκλείστηκε από το Μόντε Κάρλο ο Τσιτσιπάς

Έχασε με 2-0 σετ απο τον Τέιλορ Φριτζ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά από δύο χρόνια, δεν θα είναι ο κάτοχος του τίτλου στο Μόντε Κάρλο. Ο Τέιλορ Φριτζ τον άφησε εκτός ημιτελικών, καθώς κέρδισε καθαρά και δίκαια με 2-0 σετ (6-2, 6-4 σε 1 ώρα και 10 λεπτά) και μετά από δύο χρόνια το τουρνουά θα έχει νέο πρωταθλητή. Παράλληλα, ο Τσιτσιπάς θα βρεθεί στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης την Δευτέρα.

Στο πρώτο σετ ο Φριτζ έκανε ότι ήθελε απέναντι στον Τσιτσιπά. Εχασε μόνο δύο πόντους στο σερβίς του, ενώ ο Στέφανος είχε περισσότερα αβίαστα λάθη αντί winners, με αποτέλεσμα να το χάσει εύκολα με 6-2, μέσα σε 30 λεπτά.

Στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά στο 3-3 δύο λάθη του Στέφανου έφεραν το break για τον Αμερικανό. Αν και πήρε πίσω το break, αμέσως μετά έκανε τρία φτηνά λάθη στο σερβίς του και έδωσε στο... πιάτο την πρόκριση στον Φριτζ.

Απόλυτο αφεντικό στο πρώτο σετ ο Φριτζ

Αν και πήρε τους πρώτους δύο πόντους στο σερβίς του ο Στέφανος, ο Φριτζ απάντησε με τέσσερις συνεχόμενους και από ένα επιπόλαιο λάθος του Τσιτσιπά, έκανε break με το «καλημέρα».

Ο Αμερικανός κράτησε το σερβίς του και έφτασε και σε δεύτερο break από νέο αβίαστο λάθος του Στέφανου, για να γίνει από νωρίς απόλυτο «αφεντικό» στο σετ.

Εχοντας «κάβα» δύο break από την αρχή του αγώνα, ο Αμερικανός έφτασε άνετα στο 4-0, με τον Τσιτσιπά αμέσως μετά να... σπάει το ρόδι και να μειώνει σε 4-1, με ένα σερβίς που δεν είχε καλή επιστροφή ο αντίπαλός του.

Με love game έφτασε στο 5-1 ο Φριτζ, με τον Στέφανο να βγάζει ορισμένα καλά σερβίς και να μειώνει σε 5-2, αλλά με το δεύτερο συνεχόμενο love game, ο Αμερικανός έκανε το 1-0 στα σετ.

Ο Στέφανος έκλεισε το σετ χωρίς άσο, με 52% πρώτο σερβίς και περισσότερα αβίαστα λάθη από winners (4-3).

Τρία αβίαστα λάθη έστειλαν στο καναβάτσο τον Τσιτσιπά

Μετά το toilet break που πήρε ο Τσιτσιπάς, επέστρεψε με love game, αλλά το ίδιο έκανε και ο Φριτζ, για να ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά ο Ελληνας τενίστας κράτησε έστω και δύσκολα το σερβίς του για το 2-1.

Στο επόμενο game ήταν για πρώτη φορά ανταγωνιστικός στο σερβίς του αντιπάλου του, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να βρει break point και έγινε το 2-2. Με το δεύτερο love service game του στο ματς, έφτασε στο 3-2.

Ο Αμερικανός ισοφάρισε και αμέσως μετά εκμεταλλεύτηκε δύο κακά χτυπήματα του Στέφανου και με έναν winner έκανε το break για να πάρει προβάδισμα 4-3 πριν σερβίρει.

Ο Τσιτσιπάς βελτίωσε τα χτυπήματά του και κατάφερε να πάρει πίσω το break ισοφαρίζοντας σε 4-4, όμως δύο εύκολα λάθη του, έδωσαν διπλή ευκαιρία στον αντίπαλό του να πάει να σερβίρει για το ματς. Ετσι κι έγινε καθώς έκανε και τρίτο συνεχόμενο αβίαστο λάθος ο Στέφανος.

Αυτή τη φορά ο Φριτζ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κι έκλεισε ραντεβού με τον Ρούμπλεφ στα ημιτελικά.

Πηγή: gazzetta.gr