Λίβερπουλ-Μπέρνλι 4-2: Επέστρεψε στις νίκες με τεσσάρα (vid)

Στο -1 από την κορυφή οι «reds»

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-2 της Μπέρνλι στο «Άνφιλντ» και μείωσε στον πόντο την απόσταση από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Γουέστγουντ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ κι ενώ φάνηκε να υπάρχει φάουλ στον Άλισον «πάγωσε» τους γηπεδούχους, που όμως αντέδρασαν άμεσα. Ο Φιρμίνο στο 19’ από το γύρισμα του Σαλάχ ισοφάρισε και δέκα λεπτά αργότερα ο Μανέ με όμορφο πλασέ έκανε την ανατροπή. Ο Βραζιλιάνος στο 67’ πρόσφερε ασφάλεια δύο τερμάτων στους reds, ενώ όταν ο Γκούντμουντσον στις καθυστερήσεις μείωσε για την Μπέρνλι, ο Μανέ φρόντισε να απομακρύνει το άγχος απαντώντας στο 93’.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (86' Στάριτζ), Ματιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Λαλάνα (77' Κεϊτά), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (69' Χέντερσον), Σαλάχ, Φιρμίνο, Σανέ

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Χέντρικ (79' Γκούντμουντσον), Γουέστγουντ, Τσορκ, ΜακΝιλ, Μπαρνς (86' Βίντρα), Γουντ (79' Κράουτς)