ΑΠΟΕΛ: Η «ξηρασία» των φορ

Μηδενική η συνεισφορά τους στα έξι τελευταία ματς

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας δύσκολα της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ με 2-1.

Ο Λούκας Σόουζα ήταν αυτός που «ξελάσπωσε» την ομάδα του Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν σκοράροντας με ωραία κεφαλιά στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από μια καλοζυγισμένη σέντρα του Γένσεν.

Σε άλλο ένα παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ δεν πήρε βοήθειες από τους κεντρικούς του επιθετικούς. Ο Πάβλοβιτς αγωνίστηκε για 90 λεπτά όμως δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, μένοντας για άλλο ένα παιχνίδι «άσφαιρος». Ο Σέρβος έχει να σκοράρει από τις 5 Ιανουαρίου. Πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν και για τον Λίνους Χαλένιους ο οποίος σκόραρε για τελευταία φορά στις 8 Ιανουαρίου κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στα έξι τελευταία παιχνίδια που έδωσε ο ΑΠΟΕΛ σε όλες τις διοργανώσεις δεν πήρε κανένα γκολ από τους Χαλένιους και Πάβλοβιτς. Η μέχρι τώρα συνεισφορά των δυο φορ στο σκοράρισμα σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρείται ικανοποιητική.

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε μόνο τα δυο από τα τελευταία έξι παιχνίδια που έδωσε, ενώ στα μισά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Όταν δεν παίρνεις γκολ από τους κεντρικούς επιθετικούς υπάρχει πολύ μεγαλύτερος κίνδυνος για γκέλες.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ευελπιστούν ότι με την απόκτηση του Σιγκούρντασον θα υπάρξει βελτίωση σε αυτόν τον τομέα, αν και ο Ισλανδός δείχνει να χρειάζεται κι άλλο χρόνο για να βρει τα πατήματα του και να μπορέσει να βοηθήσει ουσιαστικά.