Διπλάρα με super Ντουρμισάι (vid)

Έκανε χατ-τρικ και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της Νέας Σαλαμίνας

Σε one man show του Ντουρμισάι εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Νέα Σαλαμίνα και τον Εθνικός καθώς ο επιθετικός των "Ερυθρόλευκων" με χατ τρικ (5’ ,29’ ,55’) έδωσε  στην ομάδα του σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-3. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει εις διπλού, με Ντε Ιριόντο(44’) και Γκόμες (61’). Στην 8η θέση η Νέα Σαλαμίνα και στους 25 βαθμούς ενώ στην 11η θέση ο Εθνικός και στους 13 βαθμούς.

Α ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Νέα Σαλαμίνα, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα του Εθνικού και με τον Ντουρμισάι έγραψε το 0-1. Μετά από λάθος του Ριστέφσκι ο επιθετικός των “Ερυθρολεύκων” τσίμπησε τη μπάλα και παρά την αρχική απόκρουση του Μπογκατίνοφ, ο Ντουρμισάι επανήλθε με κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ.

Άμεσα ο Εθνικός έψαξε την αντίδραση στο τέρμα που δέχθηκε, όμως το σουτ του Πεχλιβάνη στο 7’ δεν είχε αποτέλεσμα, ενώ στο 14’ ο Μάριος Ηλία δεν κατάφερε να νικήσει τον Μελίσσα  σε τετ α τετ.

Κι ενώ η ομάδα του Εθνικού έψαχνε την ισοφάριση στο 19’ της αναμέτρησης η Νέα Σαλαμίνα βρήκε εκ νέου το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για σπρώξιμο του Ντουρμισάι πριν κερδίσει την κεφαλιά ο Ντάντκοβιτς με την οποία σκόραρε.

Το τέρμα αυτό έστω κι αν ακυρώθηκε έδωσε ώθηση στην ομάδα της Σαλαμίνας, ενώ συνάμα έφερε νευρικότητα στον Εθνικό. Επί τούτου καθόλου τυχαία στο 29’ η ομάδα του Χριστοδούλου έφθασε στο 2-0 με σκόρερ και πάλι τον Ντουρμισάι. Ο επιθετικός των «Ερυθρολεύκων» συνεργάστηκε άψογα με τον Φερνάντες ο οποίος του έδωσε έτοιμο τέρμα για να αυξήσει το δείχτη του σκορ.

Στα επόμενα λεπτά ο Εθνικός έβγαλε αντίδραση και πίεσε ψηλά τη Σαλαμίνα ώστε να μειώσει στο σκορ. Στο 43’ έφθασε στο ζητούμενο καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη, ο Ντε Ιριόντο βρέθηκε μόνος κι ανενόχλητος στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Μάλιστα πριν τελειώσει το ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά ακούμπησε την ισοφάριση καθώς σε χρόνους καθυστερήσεων και μετά από κόρνερ του Πεχλιβάνη, ο Μάριος Ηλία κέρδισε τη κεφαλιά ωστόσο η μπάλα ακούμπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Β’ ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για την Νέα Σαλαμίνα, καθώς στο 54’ της αναμέτρησης ο Ντουρμισάι πέτυχε το 3-1 και συνάμα το πρώτο του χατ τρικ με τα χρώματα της Σαλαμίνας. Η φάση ξεκίνησε από πίεση του Παπαγεωργίου στον Ριστέφσκι, με τον πρώτο να κερδίζει τη κόντρα και τη μπάλα να καταλήγει στον Ντουρμισάι ο οποίος με πλασέ εντός της περιοχής κέρδισε τον Μπογκαντίνοφ για να επαναφέρει την διαφορά στα δύο τέρματα.

Η αντίδραση από πλευράς Εθνικού άμεση καθώς μετά από 7 λεπτά μείωσε σε 3-2 με σκόρερ τον Γκόμες. Μετά από κάθετη πάσα του Ηλία στον Καμπρέρα ο τελευταίος έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Γκόμες που δεν δυσκολεύτηκε να προσθέσει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Η πίεση του Εθνικού ολοένα και αυξανόταν καθώς έψαχνε το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 71’ και μετά από γύρισμα του Στυλιανού, ο Γκόμες επιχείρησε ένα σουτ το οποίο όμως κόντραρε σε αμυντικό. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Ιριόντο δοκίμασε το πόδι όντας εκτός περιοχής με τον Μελίσσα να διώχνει ξανά.

Όσο όμως πίεζε ο Εθνικός τόσο έμεναν κενοί χώροι στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα η Νέα Σαλαμίνα να έχει την ευκαιρία να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Στο 77’ το σουτ του Κονέ σταμάτησε στον Μπογκατίνοφ, ενώ κάποιες προϋποθέσεις που δημιουργήθηκαν απ’ τον Λέουκο και τον Νάρσινγκ σταμάτησαν σε κακή επιλογή τελικής προσπάθειας.

Στο 90’ ο Κονέ έχασε σπουδαία ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, όταν βρέθηκε σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής με χώρο και χρόνο για σουτ, ωστόσο το τελείωμα του δεν ήταν ιδανικό.

Η φάση αυτή ήταν και η τελευταία στην αναμέτρηση με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει ένα πολύ σημαντικό διπλό με φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ντουρμισάι που πέτυχε το χατ τρικ.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ιωάννου(Στυλιανού 63'), Μπάικερ (Νικολάου 46'), Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (Περατικός 63'), Σπιρόφσκι, Πεχλιβάνης (Χριστοφή 73), Ντράζιτς (Γκόμες 34'), Μ.Ηλία, Καμπρέρα

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Περατικός, Κ. Ηλία, Γκόμες, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Στυλιανού, Περδίος, χριστοφή, Αγγελόπουλος, Ακσεντίγιεβιτς

Νέα Σαλαμίνα: Μέλισσας, Σεργίου, Ντατκοβιτς, Μιγκελίτο(Κατσιαρής 84'), Ντουρμισάι(Κορομά 84'), Φερναντές (Κονέ 63), Μπεχαράνο, Καρλίτος (Κατσίκας 84'), Παπαγεωργίου (Ναρσκίνγκ 73'), Λέουκο, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Ναρσκίνγκ, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Σπυριδάκης, Φράγκος, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.

Σκόρερ: Ντε Ιριόντο 44', Γκόμες 61 / Ντουρμισάι 5', 29' ,55'

Κίτρινες:  Καμπρέρα, Ηλία /  Παπαγεωργίου, Κονέ