Ποδαρικό Σαλαμίνας με τριάρα

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ομάδα της Αμμοχώστου στη Β' φάση, «βυθίζοντας» την ΑΕΖ

Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Β΄ φάση του φετινού πρωταθλήματος με 3-0 κόντρα στην ΑΕΖ εκτός εδρας για την 7η αγωνιστική στην β΄ φάση. Με την νίκη αυτή έφτασε τους 41 βαθμούς. Ενώ η ΑΕΖ έμεινε στους 17 και ακόμη πιο κοντά στην β΄ κατηγορία.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να είχαν όρεξη να παίξουν ποδόσφαιρο. Η ομάδα όμως που είχε την πρώτη τελική ήταν η φιλοξενουμένη ομάδα στο 5ο λεπτό αλλά η άμυνα της ΑΕΖ απομάκρυνε.

Τα δεδομένα στην αναμέτρηση αλλάξαν στην φάση του 14ου λεπτού όταν ο Ντουρμισάι έφυγε πίσω από την άμυνα και τσίμπησε την μπάλα μπροστά από τον ερχόμενο Μπέκερ.

Ο Κουμή δεν έδωσε κάτι ωστόσο ο Κώστα τον έστειλε στο on field review. Η απόφαση του Κουμή ήταν πέναλτι και Κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα Μπέκερ.

Στο 21ο λεπτό ο Ντουρμισάι ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα.

Ακολούθως η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας έλεγχε τον αγωνα.

Όμως η ομάδα της ΑΕΖ στην κόντρα προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ 1-0 υπερ της Σαλαμίνας.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εχουν τις δίκες τους ευκαιρίες αλλά καμία από αυτές δεν απείλησε την αντίπαλη εστία.

Σε ένα δεύτερο μέρος με πολύ χαμηλό ρυθμό και ελάχιστες φάσεις.

Στο 51ο λεπτό ο Ντιγκινί πήγε να εκμεταλλευτεί ένα γλίστρημα του Ντάτκοβιτς αλλά του έκλεψε την μπάλα ο Κίσσας.

Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κώστα θα στείλει για δεύτερη φορά τον Κουμή στο on field review και θα υποδείξει το δεύτερο σημερινό πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα σε πάτημα του Σαμπό σε ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας.

Έδειξε επίσης κίτρινη κάρτα στον Σαμπό που ήταν η δεύτερη του και έτσι η ΑΕΖ έμεινε με 9 παίχτες.

Ο Ντουρμισάι στο 78ο λεπτό ήταν για δεύτερη φορά εύστοχος.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γιάνγκα διαμόρφωσε το τελικο 3-0 με δυνατό σουτ

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΖ : Μπέκερ, Παστελλής, Ε. Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χριστοφή,(55. Σαρφό) Ρότσα,(78. Ιωση΄φίδης) Κάστρο,(46 Χατζηβασίλης) ΄ Σιφνέος,(20. Μιλοσάβλιεβιτς) Ντιγκινί,(78. Βαλτή) Χρίστου, Σαμπό

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χ. Αντωνίου, Σαρφό, Βαλτή, Χαραλάμπους, Αρτζούμα, Χατζηβασίλης, Ρουίθ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Νέα Σαλαμίνα : Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ,(70 Γιάνγκα) Κουζμάνοβιτς,(46. Φράγκος) Μπεχαράνο,(77. Σπυριδάκης) Λέουκο, Τίτος,(53. Κονέ) Χριστοδούλου,(46. Κονατέ) Βίκτωρος

Στον Πάγκο : Μελίσσας, Κονατέ, Κουμούρης, Καρλιτος, Κονέ, Σπυριδάκης, Φράγκος, Γκουανίνι, Γιάνγκα, Κοντόπουλος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

VAR: Κώστα Ροβέρτος

Σκόρερ: - / 21. Ντουρμισάι (Π), 75. Ντουρμισάι (Π), 80. Γιάνγκα