Απόδραση και τώρα... Πάφος (vid)

Ο Απόλλωνας έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Νέας Σαλαμίνα και πλέον επικεντρώνεται στον επαναληπτικό κυπέλλου

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-2 της Νέας Σαλαμίνας και πλέον επικεντρώνεται στον επαναληπτικό κυπέλλου με την Πάφο. «Συναγερμός» στην ομάδα της Λεμεσόυ με τον τραυματισμό του Βαλμπουενά που τραυματίστηκε στον αγώνα και βγήκε αλλαγή.

Α' Μέρος

Με αρκετή διάθεση μπήκαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να ασκήσουν πίεση στις αντίπαλες εστίες.

Στο 5ο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε για πρώτη φορά με τον Αρτεάν να κάνει το σουτ αλλά να στέλνει τη μπάλα έξω.
Η Νέα Σαλαμίνα σημειώσε την πρώτη της τελική στο 11ο λεπτό με τον Φράγκο να κάνει το πλασέ αλλά ο Δημητρίου μάζεψε τη μπάλα σταθερά.

Οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να προηγηθούν στον αγώνα στο 34ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά με τον Μελίσσα να απεκρούει σε πρώτη φάση και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων ο Μπακένγκα άνοιξε το σκορ.

Στο 40ο λεπτό ο Βαλμπουενά τραυματίστηκε με τον Γάλλο να γίνεται αλλαγή και να σημάνει «συναγερμός» στον Απόλλωνα ενόψει του σημαντικού επαναληπτικού με την Πάφο.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Απόλλωνα να προηγείται με 0-1 της Νέας Σαλαμίνας.

Β' Μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Νέα Σαλαμίνα να μπαίνει καλύτερα και να προσπαθεί να απειλήσει χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητική.

Από την άλλη ο Απόλλωνας δυσκολεύτηκε αρκετά με την αποχώρηση του Βαλμπουενά στο να κυκλοφορήσει εύκολα τη μπάλα.

Στο 64ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με τον Σπυριδάκη να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Δημητρίου μάζεψε εύκολα.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στην ισοφάριση στο 81ο λεπτό με τον Καρλίτος να πιάνει τη κεφαλία αλλά να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Δημητρίου.
Ο Απόλλωνας κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ στο 85ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μπακενγκά και λάθος απομάκρυνση του Λέουκο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Έτσι λοιπόν ο Απόλλωνας επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας και πλέον επικεντρώνεται στο ματς κυπέλλου με αντίπαλο την Πάφο.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (31′ Οφόρι), Ντάτκοβιτς, Βίκτωρος, Λέουκο, Κονέ, Μπεχαράνο (70′, Μιγκελίτο, Φράγκος (55′ Καρλίτος), Νάρσινγκ, Ντουρμισάι (55′ Σπυριδάκης).

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Φερνάντες, Παπαγεωργίου, Προκοπίου, Γκουανίνι, Γιάνγκα, Οφόρι, Ντιακίτε, Κατσιάρης.

Aπόλλων: Δημητρίου, Σκιέλβικ (46′ Γιούρτσεβιτς), Άδωνη, Πειμπέρνς, Φιλιώτης, Αρτεάν, Κοστάκε (72′ Κόρεν), Κολ, Σαγκάλ (46′ Πέρετς), Βαλμπουενά (40′ Σπόλιαριτς)(72′ Σοφοκλέους), Μπακένγκα.

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοίζου, Εκπολό, Πέρετς, Σάντος, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Μάρκες.

Σκόρερ: -/34'Μπακενγκά,85' Λέουκο(Αυτογκόλ)

Κίτρινες : Οφόρι/Βαλμπουενά,Πέρετζ,Μπακενγκά