Με το δεξί η Μίλαν

Ξεκίνησε τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα

Με το δεξί μπήκε στην φετινή Serie A η Μίλαν καθώς πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μπολόνια. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ολιβιέ Ζιρού με ένα γκολ και μια ασίστ.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στην πρώτη της καλή στιγμή άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 11’, ο Πούλισιτς έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε τον Ράιντερς, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Ζιρού, με τον Γάλλο με ψύχραιμο πλασέ να νικάει τον Σκορούπσκι για το 0-1, ενώ στο 21’ οι «ροσονέρι» διπλασίασαν τα τέρματα τους. Πούλισιτς και Ζιρού έπαιξαν ωραία το ένα-δύο, με τον Αμερικανό με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρε των γηπεδούχων για το 0-2.

Στο 28’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά και σε τρίτο τέρμα, αλλά ο Σκορούπσκι είπε όχι στον Ζιρού, ενώ στο 60’ η προσπάθεια του Εντόι πέρασε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η Μίλαν απείλησε με τον Ράιντερς και στο 84ο λεπτό ο Σκορούπσκι μπλόκαρε το σουτ του Πομπέγκα. Στο 90’ το σουτ του Λεάο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Πος, Λυκογιάννης(87’ Κοράζα), Μπεουκέμα, Λουκουμί, Μόρο(46’ Ορσολίνι), Ντομίνγκες(72’ Ελ Αζούζι), Φέργκιουσον(87’ Ουρμπάνσκι), Εντόι, Αεμπισέρ, Ζίρκζι(87’ Φαν Χόιντονκ)

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια(74’ Καλουλού), Τιό(89’ Κίερ), Τομόρι, Ερναντέζ, Ρέιντερς, Λόφτους-Τσικ(73’ Πομπεγκά), Κρούνιτς, Πούλισιτς(74’ Τσουκουέζε), Ζιρού(72’ Οκαφόρ, Λεάο