Άλωσε τη Φλωρεντία με σούπερ Λεάο η Μίλαν!

Στη ματσάρα της Τοσκάνης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαέλ Λεάο, που είχε γκολ και ασίστ μέσα σε έξι λεπτά, η Μίλαν επικράτησε της Φιορεντίνα (1-2) στη ματσάρα της Τοσκάνης για την 30ή αγωνιστική της Serie A.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι», όπου πριν το ξεκίνημα του αγώνα η Φιορεντίνα αποχαιρέτισε τον CEO, Τζο Μπαρόνε, που έφυγε από τη ζωή πριν μερικές εβδομάδες, έγινε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 1ο ημίχρονο, αλλά τους δύο τερματοφύλακες να κατεβάζουν ρολά.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, μπήκαν τρία γκολ μέσα σε έξι λεπτά! Στο 47', έπειτα από τακουνάκι του Λεάο, ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι», αλλά ο Άλφρεντ Ντάνκαν ισοφάρισε άμεσα για τους «βιόλα», με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ, στο 53', να γίνεται από δημιουργός, εκτελεστής, περνώντας και τον τερματοφύλακα!

Η Φιορεντίνα προσπάθησε να απαντήσει εκ νέου άμεσα, κλείνοντας τη Μίλαν στα καρέ της, όμως ο Μενιάν ήταν σε εξαιρετική βραδιά, κρατώντας το «διπλό» για την ομάδα του. Μετά και την απώλεια της Γιουβέντους νωρίτερα, η Μίλαν φαίνεται να κλειδώνει τη 2η θέση.