Η Μίλαν «καθάρισε» τη Μόντσα και ξέφυγε...

Με δύο γκολ στο 3’ και στο 41’ κι ένα ακόμα στην επανάληψη, η Μίλαν κέρδισε 3-0 τη Μόντσα και πήγε στο +5 από την τέταρτη Νάπολι!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μίλαν το τοπικό ντέρμπι με τη Μόντσα, για την 16η αγωνιστική της φετινής Serie A, όπως μαρτυράει και το τελικό 3-0 στο «Σαν Σίρο».

Οι «ροσονέρι» κατάφεραν και… χτύπησαν στα κατάλληλα σημεία του πρώτου ημιχρόνου. Δηλαδή, μόλις στο 3’, όταν ο Ράιντερς, διέσυρε όλη την άμυνα της φιλοξενούμενης ομάδας και σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ!

Καθώς επίσης και τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα, με τον Σίμιτς να κάνει ονειρεμένο ντεμπούτο με τη φανέλα της Μίλαν, πετυχαίνοντας παράλληλα το 2-0 για την ομάδα του…

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μόντσα είχε μια καλή στιγμή για να μειώσει, αλλά τον Μενιάν να λέει «όχι» στον Μότα, για να έρθει ο Οκαφόρ -που αποχώρησε τραυματίας μάλιστα στη συνέχεια- και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας στο 76ο λεπτό το 3-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η Μίλαν κέρδισε για τρίτη φορά στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές του ιταλικού πρωταθλήματος και αποσπάστηκε πέντε πόντους από την τέταρτη Νάπολι στην βαθμολογία, έχοντας μάλιστα τα ίδια ματς, πλέον.