«Γκέλαρε» με τη Λέτσε και γλίτωσε μέσω VAR το κάζο η Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» έμειναν για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τις νίκες

Νέα «γκέλα» στο πρωτάθλημα για τη Μίλαν! Οι «ροσονέρι» έμειναν για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τις νίκες στη Serie A, αφού ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 κόντρα στη Λέτσε, χάρη σε ένα καταστροφικό τετράλεπτο από το 66' ως το 70'. Κάπως έτσι, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι παρέμεινε στους 23 βαθμούς, και έδωσε σε Ίντερ, Γιουβέντους το δικαίωμα να ξεφύγουν, αλλά και στη Νάπολι να την περάσει!

Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά και φάνηκε να απλοποιεί από νωρίς τα πράγματα, παρά τον τραυματισμό του Ράφαελ Λεάο, που αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή στο 10'. Στο 28ο λεπτό, ο Ολιβιέ Ζιρού μπήκε στην πορεία της μπάλας μετά τη σέντρα του Τεό Ερναντές και την έστειλε τα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Τιγιάνι Ράιντερς έγινε κάτοχος της μπάλας στον χώρο του κέντρου, έκανε πολλά μέτρα με αυτή και τελικά την έστειλε στα δίχτυα με ένα σχετικά αδύναμο, αλλά πάντως αποτελεσματικό πλασέ, υπογράφοντας το 2-0 για τη Μίλαν. Κάπου εκεί, οι «ροσονέρι» φάνηκε να «καθαρίζουν» το ματς, ωστόσο όλα... κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ρομπέρτο Ντ' Αβέρσα ρίσκαρε στο δεύτερο μέρος, ρίχνοντας μπόλικους επιθετικογενείς παίκτες στο ματς, μεταξύ των οποίων και ο Νίκολα Σανσόνε. Γρήγορα, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και ξεκίνησαν να απειλούν, με τον έμπειρο επιθετικό να ισοφαρίζει στο 66', με προβολή από κοντά μετά την κεφαλιά του Μπλιν, που επίσης είχε μπει ως αλλαγή. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Λαμέκ Μπαντά πήρε την ασίστ του Σανσόνε και τέλειωσε τη φάσα με φοβερό πλασέ, υπογράφοντας το 2-2 σε ένα τετράλεπτο!

H κατάσταση πήγε να... εκτροχιαστεί κι άλλο για τη Μίλαν στις καθυστερήσεις! Αρχικά, ο Ολιβιέ Ζιρού διαμαρτυρήθηκε για χέρι μέσα στην περιοχή και πήρε κόκκινη κάρτα, ενώ στο 90+5' ο Ρομπέρτο Πίκολι έβαλε ασύλληπτη γκολάρα και φάνηκε να χαρίζει τη νίκη-ανατροπή στη Λέτσε!

Κάπου εκεί, ωστόσο, παρενέβη o VAR, που κάλεσε τον διαιτητή να ξαναδεί τη φάση, θεωρώντας πως υπήρχε επιθετικό φάουλ. Τελικά, το γκολ πράγματι ακυρώθηκε, αν και τα ριπλέι δεν ήταν καθόλου πειστικά όσον αφορά την παράβαση που καταλογίστηκε, με τους παίκτες της Λέτσε να είναι έξαλλοι μετά το σφύριγμα της λήξης.