Η Ουντινέζε υποχρέωσε σε μέγα κάζο τη Μίλαν μέσα στο «Σαν Σίρο»

Η Μίλαν ήταν ανώτερη αλλά και τρομερά φλύαρη, με την Ουντινέζε να την τιμωρεί (0-1) μέσα στο «Σαν Σίρο»

Μέγα κάζο για Μίλαν! Οι «ροσονέρι» είχαν την κατοχή και την υπεροχή, αλλά ήταν φλύαροι και υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ήττα από την Ουντινέζε με 1-0. Μάλιστα, η ομάδα από το Φρίουλι πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη Serie A, παραμένοντας αήττητη για πέμπτο σερί παιχνίδι αφού… κουβαλούσαν τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες.

Σωρεία χαμένων ευκαιριών στο φινάλε του ματς για τους γηπεδούχους, με τον Σιλβέστρι να κάνει απίθανη εμφάνιση και να κρατάει τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Στα του ματς, η Μίλαν ήταν καλύτερη αλλά η φουλ αμυντική προσέγγιση της Ουντινέζε την εμπόδιζε να βγάζει καθαρές φάσεις. Οι καλύτερες στιγμές έρχονταν μέσα από στατικές φάσεις για τους «ροσονέρι», οι οποίοι δεν έβρισκαν χώρους και το 0-0 έμεινε μοιραία ως το ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται στην κόντρα διαρκώς.

Το δεύτερο μέρος είχε παρόμοια εικόνα, με τη Μίλαν να πληρώνει τη χαλαρότητά της και η Ουντινέζε να κερδίζει πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 62ο λεπτό ο Ρομπέρτο Περέιρα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και προσπαθούσαν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, βάζοντας… πούλμαν μπροστά στην εστία του Σιλβέστρι. Κατάφεραν μάλιστα να κρατήσουν το σπουδαίο τρίποντο ως το φινάλε, έχοντας για σύμμαχο τον τερματοφύλακά τους με μεγάλες επεμβάσεις στο τέλος αλλά και την τύχη, αφού τα δοκάρια «σφύριζαν» αλλά η εστία τους δεν παραβιάστηκε!

ΜΙΛΑΝ: Τελευταία Ενημέρωση